Sarajevo 15. októbra (TASR) - Vysoký reprezentant medzinárodného spoločenstva v Bosne Paddy Ashdown v piatok zvrátil rozhodnutie miestnych úradov o premenovaní sarajevského medzinárodného letiska po bývalom moslimskom lídrovi Alijovi Izetbegovičovi, argumentujúc, že takýto krok by podkopal proces zmierenia medzi etnickými skupinami krajiny.
Ashdown dodal, že voči Izetbegovičovi - ktorý zomrel pred dvoma rokmi po tom, čo viac ako dekádu, vrátane obdobia vojny z rokov 1992-95, viedol bosnianskych Moslimov - prechováva veľký rešpekt, ale že jedno z najťažších rozhodnutí počas jeho pôsobenia v Bosne musel prijať.
"Rozhodnutie premenovať sarajevské medzinárodné letisko, v multietnickej krajine ako Bosna a Hercegovina, ktorá prešla tragickou vojnou, neprispeje k procesu zmierenia, ale ho podkope," uviedol Ashdown vo vyhlásení.
Izetbegovič bol považovaný sa symbol boja bosnianskych Moslimov proti oveľa lepšie vyzbrojeným nepriateľom a v prezidentskom sídle zostal aj počas obliehania Sarajeva bosnianskosrbskými silami.
Desať rokov po vojne, ktorá si vyžiadala viac ako 200.000 mŕtvych, väčšinou Moslimov, Bosna zostáva hlboko rozdelená po etnických líniách, napriek pokrokom smerom k stabilizácii a európskej integrácii.
Sarajevské úrady a organizačný výbor pre pripomenutie druhého výročia Izetbegovičovej smrti tento mesiac rozhodol o premenovaní letiska, ako aj námestí a ulíc v Sarajeve a iných mestách s moslimskou väčšinou. Obrady boli naplánované na budúci týždeň.
Rozhodnutie vyvolalo pobúrenie bosnianskych Srbov a Chorvátov. Nesúhlas vyslovili aj niektorí liberálni moslimovia a západní diplomati.
Izetbegoviča, oddaného moslima, ktorý bol za svoje islamské aktivity dvakrát väznený komunistickými úradmi bývalej Juhoslávie, považujú bosnianski Srbi a Chorváti za náboženského fanatika, ktorý chcel v Bosne vytvoriť islamský štát.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v deň pohrebu oznámil, že Izetbegoviča vyšetroval v súvislosti s možnými vojnovými zločinmi.
ICTY pre obvinenia z vojnových zločinov spáchaných niektorými zo stoviek mudžahídov, ktorí do Bosny prišli bojovať proti srbským a chorvátskym jednotkám, súdi niekoľkých vysokých dôstojníkov z radov bosnianskych Moslimov.
Sulejman Tihič, moslimský člen trojčlenného bosnianskeho prezídia, ktorý predsedal výboru stojacemu za iniciatívou pre premenovanie, povedal, že Ashdownovo rozhodnutie ho "prekvapilo a roztrpčilo".