Washington 15. októbra (TASR) - Karl Rove, popredný politický poradca amerického prezidenta Georgea W. Busha, vypovedal v piatok po štvrtý a posledný raz pred veľkou porotou vyšetrujúcou únik totožnosti tajnej agentky CIA.
Rove strávil na federálnom súde štyri a pol hodiny. Prokurátori mu oznámili, že zatiaľ nerozhodli, či by proti nemu mali byť vznesené obvinenia, informoval jeho právny zástupca Robert Luskin. Podľa právnych zdrojov by sa to mohlo čoskoro zmeniť.
Po odhalení, že Rove hovoril s dvoma reportérmi o agentke CIA Valerie Plamovej a jej manželovi, čo Biely dom pôvodne popieral, bola piatková výpoveď pre prezidentovho poradcu zrejme poslednou príležitosťou presvedčiť členov poroty, že neurobil nič protizákonné.
Podľa Plamovej manžela, diplomata Josepha Wilsona, prezradili vládni činitelia identitu jej manželky a ohrozili tak jej schopnosť pracovať v utajení, aby sa mu pomstili za to, že verejne spochybnil argumenty Busha za vojenský zásah v Iraku.
Po naliehaní novinárov hovorca Bieleho domu výslovne nezopakoval doterajšie vyjadrenie dôvery v Rova, najvplyvnejšieho a najkontroverznejšieho politického stratéga vo Washingtone, ako aj architekta volebných víťazstiev Busha.
Hoci by osobitný prokurátor Patrick Fitzgerald mohol voči činiteľom vzniesť obvinenia z úmyselného prezradenia identity tajnej agentky, viacero právnikov v prípade pokladá za pravdepodobnejšie širšie obvinenia zo sprisahania alebo ľahšie dokázateľných trestných činov ako sú nepravdivé vyhlásenia a krivá prísaha.
Výsledok vyšetrovania by mohol otriasť vládou v čase kritiky v súvislosti s reakciou na hurikán Katrina a obžaloby lídra republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov Toma DeLaya súvisiacej s financovaním kampane.
Pred dvoma rokmi Biely dom verejnosť ubezpečil, že Rove a šéf štábu viceprezidenta Dicka Cheneyho, Lewis Libby neboli zapletení do úniku totožnosti Plamovej. Odvtedy však reportéri identifikovali oboch ako svoje zdroje.
Fitzgerald sa podľa všetkého sústredí na dôkazy o tom, že činitelia Bieleho domu začali zháňať informácie o Wilsonovi a jeho manželke v máji a júni 2003, značne skôr než Wilson verejne obvinil vládu zo skresľovania spravodajských informácií s cieľom odôvodniť vojnu.