Belehrad 14. októbra (TASR) - Belehrad vymenuje svoj tím vyjednávačov na rozhovory o budúcom štatúte Kosova až po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom tejto otázke, ktoré je plánované na 24. októbra. V Belehrade to dnes oznámila šéfka vládneho koordinačného výboru pre Kosovo Sanda Raškovičová-Ivičová.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan 7. októbra na základe správy osobitného emisára Kaia Eideho odporučil otvorenie rozhovorov o budúcom štatúte Kosova, ktoré je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončil kosovský konflikt. BR má o začatí rozhovorov rozhodnúť na zasadaní 24. októbra. Rokovania pravdepodobne otvoria začiatkom novembra.
Raškovičová-Ivičová uviedla, že belehradskí vyjednávači budú podporovaní "množstvom expertných skupín". Podľa pozorovateľov však v ostatných dňoch vypukol medzi poradcami srbského prezidenta Borisa Tadiča a premiéra Vojislava Koštunicu prudký spor o to, kto má mať v tíme vyjednávačov dôležitejšiu rolu.
Kosovský parlament schválil tím vyjednávačov za Prištinu koncom septembra. Okrem prezidenta Ibrahima Rugovu budú v delegácii premiér Bajram Kosumi, predseda parlamentu Nexat Daci, ako aj opoziční lídri Veton Surroi a Hashim Thaci - bývalý politický líder Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Kosovo oficiálne zostáva súčasťou Srbska a Čiernej Hory (SČH). Etnickí Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie a trvajú na nezávislosti, čo však odmieta srbská strana, ktorá si chce ponechať aspoň formálnu kontrolu nad územím a predložila formulku "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť". Podľa pozorovateľov by mohli rokovania skončiť udelením "podmienečnej nezávislosti" Kosovu, ktoré by sa na skúšobné obdobie stalo určitým protektorátom EÚ.