Manila 14. októbra (TASR) - Medzinárodná spolupráca je kľúčom k prevencii pandémie vtáčej chrípky po tom, ako v juhozápadnej Ázii, kde zabila najmenej 60 ľudí, zlyhalo úsilie dostať nebezpečné ochorenie pod kontrolu, uviedli dnes predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
"Verím, že situácia, v akej sa práve nachádzame, nám dá šancu zmeniť históriu a odvrátiť hrozbu pandémie vyvolanej vírusom H5N1. Samozrejme, nerobím si žiadne ilúzie o nebezpečenstve, ktoré svetu hrozí. Máme totiž do činenia s vírusom, ktorý je nepredvídateľný, stále prítomný a pokračuje v šírení," varoval regionálny šéf WHO pre oblasť Západného Pacifiku Šigeru Omi a dodal, že najbohatšie štáty sveta musia pomôcť v boji proti možnej katastrofe a je nutné "vytvorenie jednej z najväčších koalícií v histórii verejného zdravotníctva".
Omi zdôraznil, že medzinárodná podpora a kooperácia bude bezvýznamná v prípade, ak postihnuté krajiny nebudú spolupracovať v monitorovaní výskytu vírusu a poskytovaní vzoriek od nakazených ľudí či vtáctva pre analýzu do ostatných krajín či zdravotníckych organizácií.