New York 12. októbra (TASR) - Nový objav v jaskyni na indonézskom ostrove Flores - skamenená čeľusť predchodcu pravekého človeka - je ďalším dôkazom pre teóriu o existencii od okolitého sveta oddelených malých hominidov, ktorí na tomto území žili pred približne 12.000 rokmi a ktorých veda doteraz nepoznala.
Vedecká menšina, húževnato sa držiaca tradičných názorov, sa však k tomuto nálezu stavia benevolentne, tvrdiac, že kostrové pozostatky patria pravdepodobne deformovaným jedincom moderného človeka, a nie samostatnému druhu pravekého hominida.
Vedci, ktorí oznámili prvé nálezy tohto druhu minulý rok, nazvali predvekého človeka Homo floresiensis, opísali už okrem lebky aj ďalšie kosti miniatúrneho "človiečika", nazvaného krycím menom hobit. Ich závery budú publikované v najnovšom čísle odborného časopisu Nature, ktoré vyjde vo štvrtok.
Skupina austrálskych a indonézskych vedcov tvrdí, že ide o pozostatky deviatich jedincov nezvyčajne malého vzrastu - menej než jeden meter, a podľa zachovanej lebky usudzujú, že jeho mozgovňa nemala väčšiu kapacitu ako dnešné šimpanzy, informovali noviny New York Times.
12 dem ed