Brusel 12. októbra (TASR) Výbor Európskeho parlamentu (EP) schválil plánovanú "čiernu listinu" leteckých spoločností, u ktorých sa opakovane objavujú nedostatky. Na základe toho sa má v rámci Európskej únie (EÚ) vypracovať podľa jednotných kritérií zoznam. Do neho majú byť zaradené aj letecké spoločnosti, ktoré nemajú sídlo v EÚ. Aerolínie, ktoré sa objavia na tomto zozname, by mali dostať zákaz štartu a pristávania v EÚ.
Vo výbore sa dohodlo, že cestujúcim musí byť ponúknutý náhradný let alebo náhrada škody, ak sa letecká spoločnosť objaví na zozname. Ako by to malo konkrétne vyzerať, je však "formulované vágne". V návrhu Európskej komisie (EK), s ktorým súhlasili ministri dopravy, takéto pravidlo nebolo vôbec.
Sociálno-demokratickí poslanci v EP presadili, že zamestnanci, ktorí na chyby a nedostatky upozornia, budú obzvlášť chránení. Vychádzali zo skúsenosti, že napr. istá letecká spoločnosť prepustila pilota, ktorý upozornil na bezpečnostné problémy.
Po výbore pre dopravu musí o tomto hlasovať ešte EP v novembri. Podstatné zmeny sa však viac neočakávajú. EK má vypracovať kritériá pre zoznam, členské krajiny potom podajú svoje návrhy. Ministri financií už avizovali svoju podporu.
Zoznam by mal nadobudnúť účinnosť od 1. marca 2006. Po leteckých nešťastiach vypracovali niektoré štáty, napr. Francúzsko a Belgicko, vlastné zoznamy. Paríž vyhlásil za nespoľahlivých 5 leteckých spoločností.
Informoval o tom rakúsky denník Der Standard.