Soul 16. februára (TASR) - V Severnej Kórei dnes vyvrcholili oslavy 60. narodenín vodcu krajiny Kim Čong-ila obrovskými verejnými zhromaždeniami, televíznym vysielaním plným poézie, piesní a dokumentov o synovi bývalého prezidenta Kim Ir-sena.
Na oslavách na štadióne v Pchjongjangu sa zhromaždili tisíce mladých ľudí. Darčeky a ocenenia zo zahraničia pre lídra Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) zbierali v Paláci kultúry. Po celej komunistickej republike odhaľovali plakety "revolučných úspechov" otca a syna.
Kim prijal košíky kvetov a blahoprajné posolstvá od tradičných spojencov, vrátane laoského prezidenta Khamtaya Siphandoneho, Komunistickej strany Číny, kambodžského kráľa Norodoma Sihanuka či ruského prezidenta Vladimira Putina.
Vrcholní predstavitelia KĽDR tento týždeň sľubovali Kimovi svoju oddanosť. Ako uviedol zástupca vedúceho Národnej obrannej komisie, "úplne zverujú svoje osudy Kim Čong-ilovi a oddane ho obraňujú neochvejnou vierou a odhodlaním".
Oznámenia politikov kritizovali USA ako "imperialistického vojnového štváča", čím reagovali na vyjadrenia amerického prezidenta Georgea W. Busha. Ten nedávno označil Severnú Kóreu spoločne s Iránom a Irakom za "os zla".
Bush dnes pred odletom na cestu po krajinách východnej Ázie vyhlásil, že líder KĽDR nezastupuje vôľu severokórejského ľudu. Juhokórejčania sú podľa jeho slov slobodní a prosperujúci, pokým Severokórejčania umierajú od hladu alebo im dochádza nádej, čo by sa v 21. storočí nemalo stávať.
Kim nebol oficiálne menovaný prezidentom KĽDR, stojí však na postoch generálneho tajomníka vládnucej komunistickej strany a predsedu Národnej bezpečnostnej komisie, čím je v podstate hlavou štátu. Približne 22 miliónom obyvateľov svojej krajiny vládne kultom osobnosti, ktorý "zdedil" po otcovi.
Kórejský polostrov bol rozdelený v roku 1945. V Južnej Kórei rozmiestnili USA 37.000 vojakov s cieľom strážiť juh polostrova pred Severnou Kóreou.