V tejto súvislosti Špidla už predbežne vyjednáva s predsedom KDU-ČSL Cyrilom Svobodom.
Kým sociálni demokrati túto informáciu oficiálne odmietajú potvrdiť, ľudovci to neformálne priznávajú a potvrdzujú, že Špidla trvá na tom, aby v novej vláde zasadli vierohodní politici. "Bude to neľahké, ale keby sme sa do tejto situácie dostali, budeme musieť takých ľudí za každú cenu nájsť," povedal pre denník Právo významný činiteľ KDU-ČSL.
Špidla už predtým povedal, že ČSSD nevstúpi do koaličnej vlády s ODS, kým bude premiérom Václav Klaus. Naopak, KDU-ČSL je podľa neho programovo najbližšie k sociálnym demokratom.
Svoboda o možnosti prípadného zostavenia vlády s ČSSD vyhlásil, že sa nebude vyjadrovať k jednotlivým osobám, môže to však urobiť pri prípadných povolebných rokovaniach. Špidla so Svobodom sa takisto zhodli, že keby tvorili budúcu vládu, bolo by jednou z hlavných priorít vyhlásiť boj proti korupcii vo verejnom živote.
Aj premiér Miloš Zeman v dnešnom rozhovore pre Lidové noviny pripustil, že ak ČSSD vyhrá voľby, o čom je presvedčený, zostavia vládu aj ľudovci. Predpokladá však pritom rozpad koalície Únie slobody-DEU a KDU-ČSL.
"Som si celkom istý, že po voľbách bude nevyhnutné samostatné rokovanie, pričom ČSSD bude rokovať s KDU-ČSL a ODS s Úniou slobody," povedal Zeman. Pripustil však aj povolebnú koalíciu ČSSD a ODS. "Samozrejme, že veľká koalícia je jednou z možných variantov," doplnil.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak np