Boris a Karolína. V sobotu skončili v Big Brother vo vírivke a neskôr v posteli. Nainscenovala tú situáciu Markíza veľkou dávkou alkoholu - pre zhoršujúcu sa sledovanosť? FOTO - TV MARKÍZA |
Namiesto súboja začína aj v Big Brother dominovať sex. Odborníci tvrdia: nedozvieme sa nič nové
V sobotu sa v dome Big Brother dostali pred televíznymi kamerami do náručia protagonisti Boris a Karolína. Televízia Markíza odvysielala pred deviatou hodinou ich laškovanie vo vírivke a neskôr v posteli.
V nedeľu potom "nasadila" do domu škandalóznu manželskú dvojicu - Robertina Stefanelliho s prezývkou Nemec z reality šou Mojsejovci a erotickú tanečnicu Gabrielu Stefanelliovú.
Je jasné, že komerčná televízia stavila namiesto "súboja" medzi protagonistami ich reality šou, ktorý majú v názve, na erotiku. Anketa SME medzi školopovinnými deťmi následne preukázala, že ich v tom type programu zaujímajú najmä vzťahy a sex.
Deväťročný Michal z Bratislavy hovorí: "O sexe som sa tam dosť naučil, veď stále chodia všetci vyzlečení." Jedenásťročný Marek z Prahy priznáva: "Najčastejšie sa so spolužiakmi bavíme o prasačinách v reality šou."
Školská psychologička Gabriela Herényiová hovorí: "Deťom sa búria hormóny a zrazu ho majú každý večer v priamom prenose. Čakajú, čo nám ukážu. Určite to môže mať aj vplyv na ich sexuálne správanie. Ide o sex z nudy a o skutočnej láske a partnerstve sa nedá hovoriť."
Napriek tomu si odborníci myslia, že sex v reality šou deti negatívne neovplyvní. Podľa psychológa a sexuológa Róberta Mathé "prejavy sexuality, ktoré sú už súčasťou reality šou alebo akéhokoľvek iného programu v televízii, sa dajú vhodne využiť aj na sexuálnu výchovu".
Súhlasí s ním aj sociologička Zuzana Kusá: "Sex je dnes prítomný na obrazovke a kdekoľvek v najrôznejších podobách. Deťom sa nezatajuje, že patrí k životu. Reality šou určite nie sú nejakým jeho odtajnením či prelomom v jeho zobrazovaní a hovorení o ňom."
Staršie školáčky dokonca hovoria: "Všetko o sexe sme sa učili už v piatom ročníku." Viktória, Bratislava, 15 rokov. "Veľa sa o tom rozprávame s kamarátkami." Elenka, Bratislava, 14 rokov.
Róbert Mathé si preto myslí: reality šou netreba deťom zakazovať, o situáciách z toho typu programov sa však s nimi treba zhovárať. Zákaz by na deti mohol pôsobiť kontraproduktívne.
Podľa školskej psychologičky Gabriely Herényiovej ho ani nemožno vykonať. "Reality šou patrí hlavný vysielací čas v televízii, je to stále v novinách, v časopisoch. Deti si dokonca začali kupovať dennú tlač, lebo sa tam každý deň prepierajú situácie z VyVolených aj z Big Brother."
Pätnásťročná Viktória z Bratislavy to priznáva: "Všetci o tom v škole hovoríme a keby som to nepozerala, nemám sa ani o čom rozprávať." Deväťročný Michal (Bratislava) dodáva: "Hovoríme o tom každý deň." Veronika (14, Bratislava): "Láka ma napätie, spôsob, ako ľudia vo vile žijú."
Katarína Fidrhelová z pedagogicko-psychologickej poradne preto hovorí: "Rozhodne by som nerobila z Big Brother a VyVolených zakázané ovocie. Deti sú rozumnejšie, než si dospelí myslia."
Pätnásťročná Miriama z Oravy to uzatvára: "Reality šou ma vo vlastnom správaní neovplyvní. Veci, ktoré tam vidím, považujem za negatívne už dnes. Sama by sa tam zatvoriť nedala. Ľudia, čo tam sú, buď nevyhnutne potrebujú peniaze, alebo sa chcú predvádzať, alebo stoja na okraji spoločnosti. Nie sú môj vzor."
(hab, lud)
Po týždňoch vo vile mladým ľuďom logicky chýbajú dotyky. Deti sledujú reality šou aj pre toto. Na snímke si dôvernosti vymieňajú VyVolení Rocky a Lenka. FOTO - TV JOJ |