Londýn 9. októbra (TASR) - Veľká Británia vysiela do Rumunska tím odborníkov na pomoc pri testovaní prípadov vtáčej chrípky, ktoré rumunské úrady po prvý raz zaznamenali v piatok u hydiny v delte Dunaja. Informovalo o tom britské ministerstvo životného prostredia, potravinárstva a vidieckych záležitostí (DEFRA).
Skupina odborníkov odcestuje do Rumunska v pondelok. Súčasťou ich práce v teréne bude okrem iného aj priniesť vzorky na rozbor. Rumunsko predtým informovalo, že po preskúmaní vírusu rumunskými vedcami sa dodatočné testy uskutočnia v Británii. Zatiaľ neboli do Británie zaslané na rozbor žiadne vzorky.
Úrad veterinárnych laboratórií (VLA) vo Weybridgi neďaleko Londýna je európskym posudkovým laboratóriom pre vtáčiu chrípku. Laboratórium patrí pod DEFRA.
Británia je tiež v kontakte s tureckými úradmi prostredníctvom Európskej komisie, aby zistila, či po objavení sa vtáčej chrípky v Turecku pri Egejskom mori nebude potrebné vyslať pomoc aj sem.
Rumunsko dnes utratilo stovky vtákov a uvalilo karanténu na dediny, kde sa objavili prípady vtáčej chrípky, aby zastavilo jej prípadné šírenie. Do oblasti boli vyslané lekárske tímy, aby preskúmali možné prípady výskytu ochorenia u ľudí a zaočkovali tamojšie obyvateľstvo. Medzi ľuďmi v delte rieky sa však zatiaľ neobjavili žiadne prípady infekcie.
Rumunský minister poľnohospodárstva George Flutur dnes uviedol, že vedcom sa zatiaľ nepodarilo izolovať vírus, čo naznačuje, že pravdepodobne nejde o prudko nákazlivý kmeň. "Čím dlhšie trvá proces izolácie vírusu, tým je menšia šanca, že ide o nákazlivú formu," vysvetlil minister.
Dodal, že rumunskí vedci zatiaľ našli protilátku, ktorá dokazuje, že ide o vírus vtáčej chrípky. Testy prebiehajú od piatku, kedy sa objavil v Rumunsku prvý prípad, a môžu trvať týždeň.
Ďalšie analýzy by mali odhaliť, či ide o smrteľný kmeň H5N1, ktorý od roku 2003 pripravil o život 65 ľudí a milióny vtákov a hydiny v Ázii, a našiel sa už aj v Rusku a Kazachstane. Ak by sa potvrdilo, že rumunský prípad spôsobil smrteľný vírus H5N1, išlo by o prvý prípad rozšírenia tohto kmeňa z Ázie do Európy.