Brusel/Islamabad 8. októbra (TASR) - Európska únia ponúkla dnes vyslanie mimoriadnej humanitárnej pomoci do juhoázijského regiónu postihnutého silným zemetrasením. Rýchlu pomoc mobilizovali tiež vlády členských štátov a ďalších krajín sveta, ako aj charitatívne organizácie.
Otrasy so silou 7,6 stupňa Richterovej stupnice si na severe Pakistanu, Indie a Afganistanu vyžiadali vyše 2000 obetí na životoch. Najhoršie zasiahnuté boli pakistanské regióny, kde zemetrasenie a zosuvy pôdy podľa armády zdevastovali celé dediny.
V pakistanskom Kašmíre podľa odhadov vlády zahynulo okolo 1000 ľudí, bilancia mŕtvych však môže byť oveľa vyššia. Polícia v severozápadnom Pakistane oznámila, že k odhadovaným 1000 obetiam na životoch patrí okolo 400 detí, ktoré tu prišli o život pri zrútení škôl. V indickom Kašmíre úrady hlásili najmenej 250 obetí na životoch.
"Obávame sa, že počty obetí môžu rásť a že môže byť potrebná medzinárodná podpora," uviedol komisár EÚ pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louis Michel.
Pakistanský premiér Šaukat Azíz v telefonáte s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Ergodanom povedal, že jeho krajina naliehavo potrebuje pátracie a záchranné tímy, ktoré už Ankara vysiela do Pakistanu spolu s vojenskými lietadlami s pomocou.
V Británii uviedli do pohotovosti záchranné tímy. V Nemecku šéf diplomacie Joschka Fischer oznámil, že úrady už sú v kontakte s humanitárnymi organizáciami v regióne a s OSN, pričom jeho ministerstvo poskytlo veľvyslanectvu v Islamabade 50.000 eur na núdzovú pomoc.
Rakúske ministerstvo vnútra uviedlo, že je pripravené poslať do postihnutého regiónu humanitárnych pracovníkov a podporiť záchranné práce. Armáda je v pohotovosti pre prípadnú oficiálnu žiadosť o pomoc a organizácia Caritas zasiela do oblasti prvú pomoc vo výške 20.000 eur.