Moskva 8. októbra (TASR) - Rusko dnes vypustilo do vesmíru satelit Európskej vesmírnej agentúry (ESA) CryoSat. Jeho úlohou bude zbierať údaje o polárnom ľade, čo pomôže vedcom lepšie pochopiť fenomén globálneho otepľovania.
Ako uviedol hovorca ESA Franco Bonacina, satelit CryoSat odštartoval zo základne Pleseck na severe Ruskej federácie na palube prerobenej medzinárodnej balistickej rakety o 19.02 h miestneho času (17.02 h SELČ).
Satelit bude za pomoci radarových výškomerov skúmať niekoľko kilometrov hrubý ľad pokrývajúci Grónsko a antarktickú pevninu, ako i pomerne tenkú ľadovú vrstvu pokrývajúcu moria v polárnych oblastiach. Jeho misia na obežnej dráhe potrvá tri roky.
Ako pripomenul pred štartom projektový riaditeľ ESA Guy Ratier, predchádzajúce satelity skúmajúce polárne oblasti lietali v nižšej nadmorskej výške a skúmali len ľad na mori. V tomto zmysle je preto satelit CryoSat pokrokom, dodal Ratier.
Ľad na mori, hrubý zvyčajne len niekoľko metrov, ovplyvňuje teploty a morské prúdy. Omnoho hrubšie ľadové kryhy pokrývajúce pevninu zasa môžu v prípade masového roztápania zvýšiť hladinu morí.
Polárny ľad skúmajú aj Spojené štáty pomocou satelitu Icesat za použitia optického laseru. Podľa Ratiera sa údaje získané z radarových výškomerov CryoSatu môžu použiť súbežne s informáciami z Icesatu.
Prvotné údaje bude CryoSat odosielať na pozemnú základňu ESA vo švédskej Kirune. Odtiaľ sa odošlú do centrály ESA v talianskom meste Frascati, odkiaľ sa budú distribuovať vedcom.