Londýn 8. októbra (TASR) - Irak je pred blížiacim sa referendom na pokraji občianskej vojny a neexistuje žiadna jasná stratégia ani vedenie, ktoré by uzmierilo jeho rozdielne komunity, uviedol dnes pre britský rozhlas BBC generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá.
Do Iraku dnes odišla z Egypta delegácia LAŠ, ktorej úlohou bude pripraviť pôdu pre prvú návštevu A. Músu v Iraku od pádu režimu Saddáma Husajna súčasne monitorovať referendum o novej ústave. To sa uskutoční 15. októbra. Delegácia tiež pripraví pôdu pre konanie národnej konferencie o zmierení.
Músá - egyptský diplomat vymenovaný do funkcie v roku 2001 - poukázal najmä na narastajúce napätie medzi irackými šiitmi, sunnitmi a Kurdmi, ktoré čoraz viac znepokojuje arabské krajiny. Zdôraznil však, že LAŠ vyvinie všetko úsilie, aby znepriatelené skupiny opäť spojila.
"Situácia je tak napätá, že tu kedykoľvek môže vypuknúť občianska vojna," varoval Músá a dodal, že niektorí skeptici dokonca tvrdia, že vojna už vypukla.
"Nemôžeme Irak jednoducho nechať tak, so všetkými týmito rozpormi, nezhodami, konfliktami a vraždením," podčiarkol Músá. Podľa jeho slov je mnoho jednotlivcov, ktorí sa zahrávajú s budúcnosťou Iraku, a pre krajinu neexistuje žiadna jasná stratégia ani vedenie.
Delegácia LAŠ cestuje na päťdňovú návštevu Iraku po tom, ako ministri zahraničných vecí arabských krajín navrhli, aby tam LAŠ pripravila celonárodnú konferenciu o uzmierení.
Músá, ktorý pocestuje do Iraku po referende, bude konferencii predsedať, a jeho misia sa sústredí na "proces zmierenia medzi odlišnými politickými silami v Iraku", uviedol dnes šéf jeho kancelárie v Káhire Hišam Júsif.
Predchádzajúce snahy usporiadať celoirackú konferenciu zlyhali, pretože šiiti a Kurdi odmietli súhlasiť s účasťou sunnitských povstalcov.
Irak opakovane vyzval arabské krajiny, aby na jeho územie vyslali svojich veľvyslancov, a LAŠ aby zriadila v Bagdade svoju pobočku. Všetkých však odrádza od obnovenia diplomatických stykov pokračujúce násilie, najmä únosy a vraždy vysokopostavených diplomatov, k akým došlo v júli, keď irackí militanti popravili diplomatov Egypta a Alžírska.