Brusel 7. októbra (TASR) - Belgická vláda je napriek dnešnému generálnemu štrajku, ktorý ochromil prakticky celé Belgicko, odhodlaná pokračovať v reformách sociálneho a dôchodkového systému.
Štrajk-neštrajk, vláda bude pokračovať v reforme, odkázal dnes štrajkujúcim premiér Guy Verhofstadt. Vyjadril pochopenie nad obavami veľkej časti populácie z náročných a zásadných úprav, tie sú však podľa neho nevyhnutné pre zaistenie blahobytu v budúcnosti.
Verhofastadt odmietol nepravdivé tvrdenia odborov o pripravovaných reformách. Nie je pravda, že chceme prinútiť každého pracovať do 65 rokov. Skúšame len postupne zdvihnúť vekovú hranicu pre predčasný odchod do dôchodku a bojovať proti zneužívaniu, ku ktorému v systéme dochádza, povedal premiér.
V Belgicku už tri desaťročia funguje štedrý systém predčasného odchodu do dôchodku za veľmi výhodných podmienok. Zamestnanosť osôb vo veku nad 50 rokov je preto hlboko pod priemerom EÚ, keď pracuje len asi 22 percent ľudí vo veku 55-64 rokov. Keďže tento systém je mimoriadne nákladný, vláda sa ho snaží zmeniť a zvýšiť vek, v ktorom bude možné predčasne odísť do dôchodku.
Plán sa však nepáči ľavicovým odborom, ktoré na dnešný deň vyhlásili generálny štrajk. Ten ochromil prakticky celú krajinu. Zatvorené ostali hlavné podniky, úrady, obchody, banky i školy, verejná doprava nepremávala vôbec alebo len sporadicky, v mestách sa tvorili obrovské dopravné zápchy.
Vlaky sa na 24 hodín zastavili už vo štvrtok o desiatej večer, pričom nepremávali ani medzinárodné rýchle linky z Bruselu do Londýna a Paríža. Úplne zatvorené bolo dnes Charleroi-Brusel-juh, ráno nastali problémy aj na hlavnom medzinárodnom letisku Zaventem v Bruseli, kde sa však situácia postupne normalizovala.
Štrajk, ku ktorému sa nepridali pravicové a liberálne odbory, nezasiahol zdravotnícke zariadenia. Rokovania odborov s vládou majú pokračovať cez víkend a ak nedôjde k uspokojivej dohode, koncom mesiaca sa k štrajku možno pridajú aj ostatné odborové organizácie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed