Mys Canaveral 5. októbra (TASR) - Zámožný americký podnikateľ a vedec Gregory Olsen, ktorý sa stal tretím vesmírnym turistom v dejinách, z paluby Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) uviedol, že jeho cesta do kozmu stála za tých 20 miliónov dolárov, čo za let zaplatil. Jediná obava, ktorú mal v deň štartu, bola, že nakoniec nepoletí.
"Je mi fantasticky. Toto je môj splnený sen. Už len pozrieť sa von a vidieť Zem z výšky 370 kilometrov je jednoducho úžasné," povedal nadšene Olsen na tlačovej konferencii vysielanej z paluby ISS.
Na otázku, či jeho 10-dňový pobyt v kozme, za ktorý zaplatil ruskému vesmírnemu programu 20 miliónov dolárov, stojí za to, odvetil: "Po tomto som vždy túžil a robím to veľmi rád. Takže áno, mne to za tie peniaze stojí."
Olsen vyštartoval k ISS v nedeľu z kazašského Bajkonuru na palube ruskej rakety Sojuz, a stal sa tak tretím platiacim vesmírnym turistom na svete. Za svoju solventnosť vďačí spoločnosti Sensors Unlimited Inc. z Princetonu, štát New Jersey, ktorá vyrába prístroje pre optickú komunikáciu a infračervené snímanie. Olsen je predsedom správnej rady a spoluzakladateľom spoločnosti.
Počas štartu nemal údajne žiadne obavy okrem jedinej - že nakoniec do kozmu nepoletí, vzhľadom na predchádzajúce prieťahy a odklady z bližšie nešpecifikovaných zdravotných dôvodov.
"Keď sa raketa odlepila od zeme, opadlo zo mňa všetko napätie a bol som uvoľnený a radostný," prezradil 60-ročný Olsen a dodal, že počas letu mu nebolo zle, ani nemal žiadne nepríjemné pocity. "Ruský vesmírny úrad má výbornú povesť dobrej bezpečnosti a vo vesmíre sú vynikajúci, a čo už by sa s takouto posádkou mohlo nevydariť," pýtal sa.
Olsen dorazil k ISS spolu s americkým astronautom Williamom McArthurom a ruským kozmonautom Valerijom Tokarevom, ktorí na palube vesmírnej stanice strávia nasledujúcich šesť mesiacov a vystriedajú doterajšiu posádku - Američana Johna Phillipsa a jeho ruského kolegu Sergeja Krikaľova, ktorí sú na ISS od apríla. Spolu s nimi sa Olsen na budúci týždeň vráti na Zem.
Prvým turistickým návštevníkom ISS sa stal v roku Dennis Tito z Kalifornie, po ňom v roku 2002 nasledoval juhoafrický internetový podnikateľ Mark Shuttleworth. Podobne ako Olsen aj oni zaplatili ruskému vesmírnemu programu za let po 20 miliónov dolárov.