Washington 22. marca (TASR) Pápežove lyže stoja v rohu, ružence sú na prízemí a jeho meno tróni na veľkej tabuli pred vchodom. Napriek tomu kultúrne centrum najvyššieho pontifika Jána Pavla II., ktoré oficiálne otvoria dnes v hlavnom meste USA - vo Washingtone, nie je iba o ňom.
Keď pápežovi ukázali zámer, ako má vyzerať jeho knižnica vo Washingtone, reagoval na to slovami: "Nie, zaoberá sa mnou až príliš. Nemôže byť iba o jednom človeku, mala by byť o celej misii."
Centrum sa nachádza v tej časti americkej metropoly, ktorú prezýva Malý Vatikán pre koncentráciu rímskokatolíckych agentúr a cirkevných budov. Centrum má byť čiastočne múzeom, čiastočne intelektuálnym strediskom, ale aj miestom inšpirácie, určeným nielen pre ľudí katolíckeho vierovyznania.
I keď bol pápež dôverne oboznámený s plánmi centra, na jeho dnešnom oficiálnom otvorení sa nezúčastní. Ak v budúcnosti uskutoční pápež návštevu Spojených štátov, riaditeľ centra reverend Michael Bugarin a ďalší dúfajú, že sa tam zastaví. Ak tak urobí, dostane sa mu toho istého poznania ako ďalším návštevníkom: jeho prehliadka by sa začala v kruhovitom foyer, na podlahe ktorého je zobrazený liturgický kalendár roku 2000 - ten bol pre katolíkov Jubilejným rokom.
Po vstupe do centra by mali smerovať kroky návštevníkov centra do akéhosi "orientačného divadla", kde zhliadnu desaťminútový film s pozdravom pápeža Jána Pavla II. pre davy na vatikánskom námestí počas úderov polnoci 1. januára 2000: "Hodiny dejín odbíjajú dôležitú hodinu".
Dôležitou časťou budovy je interaktívna galéria s desiatkami počítačov, kde návštevníci dostanú plastikovú kartu podobnú klasickej kreditnej karte s magnetickým pásikom, ktorý zaznamenáva ich aktivity na rôznych bodoch prehliadky. Záujemcovia si môžu vytvoriť návrh mnohofarebného vitrážového okna, aké býva v kostoloch: stačí prejsť s kartou cez čítacie zariadenie a ich návrh sa zaznamená. Na vytvorenie počítačovej koláže, vrátane naprogramovaných obrázkov - napríklad počítačovej holubice, stačí opäť vložiť kartu do čítacieho zariadenia.
Návštevníci sa môžu tiež vyznať zo svojej viery. Buď ju napíšu do počítača, alebo nahrajú na pásku či videokazetu. Niektorí sa môžu zo svojej viery vyznať nakreslením obrázku na počítači. Tieto vyznania viery sa zaznamenajú a môžu sa v centre opäť prehrávať.
Autorom múzea s interaktívnymi prvkami je newyorská firma Edwin Schlossberg Inc., ktorú vedie Schlossbergova manželka Caroline. Spoločnosť pracuje pre múzeá, zoologické záhrady, parky či programy televíznych staníc alebo reštaurácií. Tento druh nového dizajnu nevyjde lacno a riaditeľ Bugarin uznal, že jedným z dôvodov, prečo sa pápežovo centrum nachádza práve vo Washingtone a nie v Ríme či pápežovom pôsobisku Krakov je bohatá vrstva darcov z americkej metropoly.
"Naši tunajší mecenáši potrebovali niečo hmatateľné, takže práve tu máme hmatateľnú vec," hovorí Bugarin ukazujúc na zariadenia múzea, ktoré zahŕňa konferenčnú sálu, kancelárie pre vedcov, ktorí navštívia centrum, i umeleckú galériu, ktorá sa môže priblížiť k vatikánsky zbierkam.
Iba dary na chod od daní oslobodeného múzea nestačia. Dospelí za vstup do múzea zaplatia osem dolárov, čo je dosť vysoké vstupné v porovnaní s najvyhľadávanejšími washingtonskými múzeami, do ktorých je vstup zdarma. Predstavitelia centra aj tak dúfajú, že sa im podarí zlákať približne pol milióna návštevníkov. Veria, že múzeum sa stane súčasťou školských exkurzií.