Britský publicista tvrdí, že našiel Odyseovu Itaku. Robert Bittlestone je presvedčený, že vyriešil jednu z najväčších záhad starovekého Grécka. Itaka bola vlasťou legendárneho hrdinu Odysea.
Lokalizácia skutočnej Itaky z doby bronzovej by sa mohla prirovnať k nálezu Tróje, ktorú pred vyše 100 rokmi objavil nemecký archeológ Heinrich Schliemann.
Podľa Bittlestona predošlé pokusy o lokalizáciu Itaky zlyhali preto, že sa hovorilo o ostrove. No ani jeden ostrov v Iónskom mori, kde mala byť Itaka podľa legendy, Homérovmu opisu nezodpovedá.
"Všetci si mysleli, že topografia tohto územia je taká istá ako v staroveku, a keď nezodpovedá Homérovmu opisu, tak sa najväčší staroveký básnik asi mýlil," opísal Bittlestone názory svojich predchodcov.
Publicista však tvrdí, že našiel riešenie - klasická Itaka už dnes nie je ostrovom, ale len polostrovom vyčnievajúcim z ostrova a susediacim s dnešnou Itakou. Podľa neho teda ide o výčnelok dnešného ostrova Kefallénia.
Polostrov Paliki na západe Kefallénie bol pravdepodobne v staroveku samostatným ostrovom, oddeleným od zvyšku Kefallénie úzkou úžinou - až kým s ňou nesplynul po nespočetných návaloch bahna, ktoré úžinu postupne vyplňovali.
Tento názor podporuje aj to, že úzky pás, ktorým je polostrov Paliki geologicky oddelený od zvyšku Kefallénie, vypĺňajú kamene - očividne v minulosti zosunuté prírodným živlom z neďalekých vrchov.
V prospech Homérovho opisu Itaky svedčí okolo 70 topografických súvislostí. Ak sa potvrdí, že ide naozaj o Odyseovu vlasť, možno začať vedecké pátranie po zvyškoch jeho kráľovského paláca. (tasr)