Jakarta 2. októbra (TASR) - Páchateľmi troch sobotňajších útokov na indonézskom ostrove Bali, pri ktorých zahynulo 26 ľudí a ďalších 122 ich bolo zranených, boli samovražední atentátnici. Potvrdil to dnes policajný veliteľ Made Mangku Pastika.
Druhá séria samovražedných útokov v priebehu ostatných troch rokov, ktorá v sobotu otriasla pokojnými turistickými centrami na indonézskom ostrove Bali, vyvolala ostré odsúdenie zo strany politikov a posilnila ich odhodlanie spojiť sily v boji s terorizmom.
Viaceré vlády celého sveta už spontánne ponúkli Indonézii pomoc: napr. Austrália lekárske tímy, Británia záchranárske oddiely, Spojené štáty a Nový Zéland vyjadrili ochotu všemožne pomôcť pri pátraní po teroristoch, ktorí sú za tromi takmer simultánnymi útokmi s najmenej 26 obeťami na životoch a vyše sto zranenými.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan odsúdil samovražedné atentáty a vyzval indonézske úrady, aby rýchlo identifikovali a vydali spravodlivosti ich páchateľov.
Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová ubezpečila, že USA stoja na strane indonézskeho ľudu a vlády v snahe dostať osoby zodpovedné za teroristické akty pred súd. "V našom spoločnom boji proti terorizmu budeme naďalej spolupracovať," povedala Riceová v noci nadnes.
Atentáty na ostrove Bali odsúdila v osobitnom vyhlásení aj nemecká vláda.
Oficiálne miesta v Londýne oznámili, že britský premiér Tony Blair v osobitnom posolstve vyjadril prezidentovi Susilovi Bambang Yudhoyonovi podporu a vyjadril sústrasť pozostalým po obetiam a účasť raneným.
Austrálsky premiér John Howard dnes zdôraznil, že posledné útoky na Bali sú pokusom o podkopanie indonézskej demokracie. Dodal, že primárne ide o útok na Indonéziu a demokratické inštitúcie a občanov. Austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer z útoku obvinil teroristickú organizáciu Džamáa Islámíja (JI) a upozornil, že k útoku došlo len 11 dní pred tretím výročím prvých atentátov na Bali, v ktorých prišlo o život 202 ľudí, vrátane 88 Austrálčanov.
Od roku 2002 JI spáchala najmenej dva ďalšie atentáty, oba v Jakarte: dňa 9. septembra 2004 si výbuch v aute nastraženej bomby pred austrálskou ambasádou vyžiadal 11 obetí na životoch a sto ranených a 5. augusta 2003 pri výbuchu bomby v aute zaparkovanom pred hotelom J.W. Marriott zahynulo 12 a zranených bolo 150 ľudí.
Prejavy sústrasti a ponuky pomôcť pri vyšetrovaní útokov indonézskym úradom adresovali prezidenti a premiéri prakticky všetkých ázijských štátov.
Filipínska prezidenta Gloria Macapagalová Arroyová chce útok na Bali využiť aj na domáckej politickej scéne a presadiť zákon o boji proti terorizmu. "Nové útoky na Bali po atentátoch v Londýne ukazujú pružnosť teroristov a ich schopnosť zaútočiť, keď ochabne naša pozornosť," uviedla prezidentka.
Thajský premiér Thaksín Šínawatra, ktorý čelí rastu násilností na juhu štátu, odsúdil teroristický útok na Bali.
Podľa singapurského ministerstva zahraničných vecí útoky podobného druhu "nás posilňujú v odhodlaní bojovať s teroristami a posilniť regionálnu spoluprácu". "Posledný útok nám pripomenul, že teroristické skupiny sú naďalej hrozbou pre našu spoločnosť," uvádza sa vo vyhlásení singapurského MZV.
3 20 pel