Bajkonur 1. októbra (TASR) - Z ruského Bajkonuru dnes odštartovala raketa Sojuz, ktorá sa má o dva dni na obežnej dráhe spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Okrem novej rusko-americkej dvojčlennej posádky do vesmíru odcestoval aj v poradí tretí "vesmírny turista", americký miliardár Gregory Olsen.
Olsen (60) je spoluzakladateľom firmy na výrobu infračervených kamier so sídlom v New Jersey a držiteľ akademických titulov v oboroch fyzika a náuka o materiáloch. Za výlet sprostredkovaný virgínskou firmou Space Adventures údajne zaplatil 20 miliónov dolárov. V predvečer letu Olsen obhajoval svoju účasť na misii ako nevyhnutný krok v vývoji vesmírnych letov. "Dúfam, že môj let prispeje, aspoň k tomu, že vesmírne lety sa stanú viac rutinnou záležitosťou," povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru AP.
"Pred sto rokmi boli lety lietadlom vyhradené pre pár statočných duší. Teraz (lietadlami) lieta každý. To isté bude platiť pre vesmírne lety," povedal s tým, že dáva prednosť označeniu "účastník vesmírneho letu" pred termínom "vesmírny turista". Pripomenul, že na let na obežnú dráhu nestačí vypísať šek, treba tiež prejsť náročnou prípravou. "Boli to dva roky veľmi tvrdej práce," povedal na tlačovej konferencii pred letom.
Ďalšími členmi posádky sú Rus Valerij Tokarev a Američan William McArthur.
Vesmírny turizmus je terčom kritiky niektorých predstaviteľov, hlavne amerického vesmírneho programu. Rusi po katastrofe raketoplánu Columbia z roku 2003 dopravovali Američanov na ISS zadarmo, teraz však hrozia, že do konca roka začnú za lety účtovať. Nedostatkom financií trpiaca ruská vesmírna agentúra však týmto spôsobom získava potrebné peniaze. Prvým civilistom vo vesmíre bol Američan Dennis Tito v roku 2002 ho nasledoval Juhoafričan Mark Shuttleworth.