Varšava 30. septembra (TASR) Celkom 12 ľudí prišlo o život a vyše 40 ďalších utrpelo zranenia pri nehode autobusu s pútnikmi, ku ktorej došlo dnes ráno na ceste medzi poľskou metropolou Varšavou a Bialystokom.
Pri obci Stary Ježev sa zrazilo päť osobných áut, autobus a dva kamióny. Autobus, v ktorom cestovali gymnazisti z Bialystoku na púť do Czestochowej, zachvátili plamene.
Bolo v ňom okolo 50 osôb, presný počet obetí nebolo možné zatiaľ určiť, pretože autobus úplne zhorel, takže identifikácia tiel je sťažená.
Podľa výpovede jednej z účastníčok nehody autobus predbiehal iné auto, ktorého vodič to však nezbadal a tiež začal predbiehať - vytlačil autobus do protismeru, kde došlo k čelnej zrážke s oproti idúcim kamiónom.
Deväť obetí sú mladí maturanti, ktorí cestovali do pútnického mesta Czenstochowa. Zahynul aj vodič autobusu a dvojčlenná posádka auta, ktoré ho vytlačilo z cesty. Do večera sa podarilo identifikovať len šesť obetí.
Väčšina obetí v autobuse zhorela alebo sa zadusila. Ostatní gymnazisti sa z horiaceho vozidla zachránili skokmi z okien.
Počet obetí nehody by sa mohol zvýšiť pretože v nemocnici bojuje o život 18-ročné dievča s ťažkými popáleninami. V ohrození života sú aj ďalší dvaja študenti.
V Bialystoku zavládlo po nehode zdesenie. Sústrasť tamojšiemu arcibiskupovi vyjadril v telegrame pápež Benedikt XVI. Podobne sa zachovali aj prezidenti Vyšehradskej štvorky, ktorí sa dnes stretli vo Wisle.