Washington 29. septembra (TASR) - Americké spravodajské služby sa stále márne snažia odhaliť povahu povstania v Iraku - viac ako dva roky od zvrhnutia režimu Saddáma Husajna. Vo Washingtone to dnes vyhlásil koordinátor tajných služieb USA John Negroponte.
Negroponte, bývalý veľvyslanec v Iraku, ktorého pred piatimi mesiacmi vymenovali za národného riaditeľa pre spravodajské služby, povedal, že sa neurobilo dosť pre pochopenie vzbúrencov, ktorí podľa niektorých odhadov zabili viac ako 5000 irackých civilistov a príslušníkov bezpečnostných síl. Od mája 2003, keď prezident George W. Bush vyhlásil ukončenie hlavných vojenských operácií, v Iraku okrem toho zahynulo takmer 1800 amerických vojakov.
"Je to veľmi náročná záležitosť," povedal Negroponte pred zástupcami spravodajských služieb. "Neexistuje žiadna analytická otázka, ktorá by bola dôležitejšia, žiadna dôležitejšia spravodajská kauza, ako pochopenie povahy povstania vo všetkých jeho aspektoch," zdôraznil.
Negroponte vystúpil na konferencii ministerstva obrany venovanej spravodajským službám, kde sa tiež dotkol potreby reformy spravodajskej komunity zloženej z 15 rôznych agentúr, ktorú si vynútila situácia po útokoch z 11. septembra 2001.
Vyhlásenie prišlo v čase zvýšených obáv z novej eskalácie násilností pred referendom o irackej ústave plánovaným na 15. októbra.
Ústredná spravodajská služba (CIA) v tajnej správe varovala, že Irak sa stáva efektívnejším priestorom pre výcvik zahraničných teroristov, ako bol Afganistan v 80. rokoch počas bojov so sovietskymi okupantmi, počas ktorých vznikla sieť al-Káida Usámu bin Ládina.
Podľa Negroponteho americké spravodajské služby musia viac riskovať pri zdieľaní citlivejších informácií so spojencami ako Austrália, Británia, Kanada a Nový Zéland a účinnejšie reagovať na hrozby. "Niekedy sme boli trochu príliš kategorickí pri zadržiavaní informácií pred partnermi a spojencami," povedal.
Negroponte vyslovil názor, že reforma kultúry v spravodajskej komunite bude trvať generáciu, poukázal však na prvé úspechy - napríklad vytvorenie oddelenia národnej bezpečnosti pri Federálnom úrade pre vyšetrovanie (FBI) a vytvorenie nových spravodajských centier pre boj proti terorizmu a šíreniu zbraní.