Podgorica 28. septembra (TASR) - Parlament Čiernej Hory dnes podporil rozhodnutie prezidenta Filipa Vujnoviča vyplatiť susednému Chorvátsku odškodné za vojnu z prvej polovice 90. rokov.
Prezident Vujanovič rozhodnutie oznámil v júni, čo pobúrilo čiernohorských stúpencov tvrdej línie a prosrbskú opozíciu. Tá žiadala prezidentovu rezignáciu, obviňujúc ho z porušenia ústavy 600-tisícovej balkánskej republiky.
Podľa opozície vyplatenie reparácií bude znamenať priznanie, že Čierna hora je zodpovedná za vojnové zločiny spáchané v roku 1991 pri chorvátskom prístavnom meste Dubrovnik. Vujanovič obvinenia odmietol s tým, že jeho postoj je "morálny a hlboko ľudský".
"Všetko, čo som urobil, bolo v záujme Čiernej Hory a jej občanov," vyhlásil Vujanovič pred parlamentom, pričom zdôraznil, že západní predstavitelia jeho sľub Chorvátsku ocenili.
Po štyroch dňoch debaty 75-členný zákonodarný zbor Vujanoviča podporil pomerom hlasov 36:28 a odmietol tak aj návrh opozície na jeho odvolanie. Jeden poslanec sa hlasovania zdržal a zvyšok nebol na zasadaní prítomný.
Vujanovič sľub dal počas návštevy chorvátskeho prezidenta Stipeho Mesiča, ktorá sa uskutočnila v rámci úsilia o zlepšenie vzťahov po sérii konfliktov, sprevádzajúcich krvavý rozpad bývalej Juhoslávie. Záhreb vyhlásil nezávislosť na federácii v roku 1991, čím vyvolal povstanie chorvátskych Srbov podporovaných Belehradom.
Juhoslovanská armáda, zložená prevažne zo Srbov a Čiernohorcov, ostreľovala Dubrovnik zo súše aj z mora, pričom vojakov presúvala z Čiernej Hory.
Odškodné sa týka lúpeže v oblasti mesta Konavle pri Dubrovniku, ku ktorému počas vojenskej akcie došlo.
Krátko po Mesičovej návšteve ministri poľnohospodárstva Čiernej Hory a Chorvátska podpásali memorandum, v ktorom sa Podgorica zaviazala obci Konavle zaplatiť 375.000 eur za dobytok ukradnutý čiernohorskými vojakmi.
Reparácia nesúvisí zo žalobami, ktoré Chorvátsko a Bosna proti Srbsku a Čiernej Hore (SČH) vzniesli pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu.