Za stranou, ktorej kandidátom na post premiéra je Jaroslaw Kaczynski a kandidátom na funkciu prezidenta v blížiacich sa voľbách jeho dvojča Lech, skončila so ziskom 24,14 percenta hlasov Občianska platforma (PO) Jana Rokitu. Obe konzervatívne strany PO a PiS, ktoré chcú vytvoriť koalíciu, majú zabezpečených 285 zo 460 poslaneckých mandátov.
Poľsko sa odkláňa doprava. Po výraznom víťazstve dvoch konzervatívnych strán a dramatickej prehre ľavice, ktorá vládla v Poľsku niekoľko rokov, sa krajina ocitá pred novým politických začiatkom, píše vo svojom komentári k výsledkom parlamentných volieb v Poľsku nemecká agentúra DPA.
PiS sa v uplynulých mesiacoch postarala o rozruch v Berlíne svojimi kritickým vyjadreniami a reparačnými nárokmi adresovanými Nemecku, pripomína DPA.
Za Zväz demokratickej ľavice (SLD), ktorý pred štyri rokmi získal viac ako 40 percent hlasov a stal sa jasným víťazom volieb, hlasovalo v nedeľu len 11,4 percenta voličov.
Nedeľňajšie parlamentné voľby v Poľsku charakterizoval slabý záujem oprávnených voličov. K volebným urnám pristúpilo 40,1 percenta z nich - táto účasť je jedna z najnižších v moderných dejinách Poľska.
Podľa predsedu víťaznej strany Jaroslawa Kaczynského by sa mali koaličné rozhovory začať ešte v tomto týždni, uzatvoriť ich však bude možné len po októbrových prezidentských voľbách. Druhým najperspektívnejším kandidátom na post poľského prezidenta je po Kaczynského bratovi Lechovi predseda Občianskej platformy Donald Tusk. Jaroslaw Kaczynski opäť zdôraznil, že sa nestane poľským premiérom, pokiaľ by prezidentské voľby vyhral jeho brat.
Do vytvorenia novej vlády bude funkciu premiéra vykonávať aj naďalej Marek Belka. Ten kandidoval za umiernenú Demokratickú stranu, ktorá bola založená na jar a v nedeľňajších voľbách sa jej nepodarilo prekonať päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.
K volebnému neúspechu SLD prispela predovšetkým séria korupčných afér a škandály v strane za Belkovho predchodcu Leszeka Millera. Postkomunistický SLD sa pokúsil získať dôveru voličov kompletnou výmenou svojho vedenia. Od vzniku Demokratickej strany a angažovania sa Mareka Belku v nej niekdajšia vládnuca strana vytrvalo zdôrazňovala, že je v opozícii.
Kaczynski oznámil, že jednou z jeho prvoradých úloh je obnovenie dôvery v štát. Taktiež ubezpečil, že sa bude snažiť "o návrat slušnosti do verejného života". Strana Právo a spravodlivosť zabodovala v posledných dňoch pred voľbami ostrými útokmi na hospodársky liberalizmus Občianskej platformy. PO chce poklesom daní a posilnením úlohy samosprávy dať potrebné impulzy rozvoju hospodárstva. PiS je naproti tomu za "ochraňujúci" štát a snaží sa o posilnenie trestného práva a vybudovanie polície. Kaczynski a jeho strana dokázali získať aj podporu odborového zväzu Solidarita.
Prezident Aleksander Kwasniewski povedal dnes pre poľský rozhlas, že dúfa v "konštruktívne rozhovory" medzi PiS a PO.
"Poľsko potrebuje predovšetkým stabilitu," zdôraznil Kwasniewski. Súčasne vyjadril nádej, že nová vláda zostane pri moci celé štyri roky. Obavy uňho vzbudzuje nízka účasť voličov, ktorú ešte v nedeľu označil za porážku demokracie.
Prvé rozhovory so stranami zastúpenými v novom parlamente chce Kwasniewski začať v utorok alebo v stredu.
Podľa najnovšej informácie Ústrednej volebnej komisie sa treťou najsilnejšou parlamentnou stranou v Poľsku stala radikálna roľnícka strana Sebaobrana s 11,6 percentami hlasov. V novom parlamente bude zastúpená aj nacionalistická Liga poľských rodín (LPR) so 7,9 percentami voličských hlasov a umiernená strana roľníkov PSL, ktorá získala 6,9 percenta hlasov.
Autor: mv