Jeruzalem 14. februára (TASR) - Búrlivá scéna, počas ktorej palestínsky prezident Jásir Arafat tento týždeň najprv chcel inzultovať svojho podriadeného a potom na neho vytiahol pištoľ, bola viac než iba politické divadlo.
Podľa niektorých zdrojov to bol prejav Arafatovej rastúcej frustrácie z diskusií, prebiehajúcich v Izraeli - a ešte viac zo šepkandy vo Washingtone - o jeho možnom zosadení z pozície lídra Palestínčanov.
Terčom Arafatovho útoku sa v pondelok stal 46-ročný Džibríl Radžúb, veliteľ preventívnej bezpečnostnej služby Palestínskej samosprávy na západnom brehu Jordánu. Zároveň aj jeden z tých mladších palestínskych lídrov, ktorých Tel Aviv považuje za pragmatickejších partnerov pre rokovania, než je Arafat.
Čo sa vlastne stalo? Prezident Palestínskej samosprávy si do svojho sídla v Ramalláhu, kde je v domácom väzení Izraelčanmi držaný od 3. decembra, povolal v pondelok "na koberec" práve Radžúba. Arafata rozladili dve veci. Z väzníc pod Radžúbovou kontrolou najprv utiekli zadržaní militanti. Okrem toho šéf preventívnych síl odmietol splniť Arafatov rozkaz a pomáhať pri rozpúšťaní vojenského zoskupenia Brigády al-Aksá, blízkeho Arafatovmu hnutiu Fatah.
Arafat v jednej chvíli začal kričať, vyskočil zo stoličky a chcel inzultovať Radžúba, ktorý jeho ruku zachytil v poslednej chvíli. Keď facka nepadla, Arafat okamžite siahol po svojej zbrani a namieril ju na Radžúba, tvrdí očitý svedok incidentu, ktorý nechcel byť menovaný. Jeden z poradcov palestínskeho prezidenta začal volať "Nerob to!", kým ostatní sa snažili vyrvať z Arafatovej ruky pištoľ. Zbraň padla na zem. Radžúb sa potom zdvihol a odišiel.
Niektoré palestínske zdroje sa snažia historku bagatelizovať. Podľa nich Arafat už mnohokrát v minulosti na svojich podriadených nakričal, poslal do pekla, alebo vypudil zo svojej priazne. Všetko len preto, aby si potom znovu padli do náručia.
Naposledy to bolo v prípade Mahmúda Abbása, Arafatovho zástupcu na čele Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), keď sa Arafatovi zdalo, že ho začína prerastať váhou svojej autority. Do nemilosti upadol aj Muhammad Dahlán, veliteľ preventívnej bezpečnostnej služby Palestínskej samosprávy v pásme Gazy. Stalo sa tak po tom, čo si Dahlán pred niekoľkými mesiacmi dovolil kritizovať Arafata. Ten ho však medzitým už zase zobral na milosť.
Palestínska poslankyňa Hanan Ašráviová, ktorá hovorila s Arafatom po incidente s Radžúbom tvrdí, že palestínskemu predákovi išlo o postulovanie svojej autority.
Palestínčania sa o búrlivej scéne medzi Arafatom a Radžúbom dozvedeli z izraelských médií. Poradcovia palestínskeho prezidenta aj média totiž o celej záležitosti pomlčali.
V stredu, dva dni po incidente však Radžúb v palestínskom denníku al-Kuds (Jeruzalem) verejne vyjadril lojálnosť palestínskemu lídrovi. Vo vyhlásení sa okrem iného uvádza, že vlastizrady sa dopúšťa každý, kto sa vzoprie Arafatovi, kým bude Izraelčanmi zablokovaný v predjordánskom Ramalláhu.
"Možno cíti, že Izraelčania a Američania ho chcú zbaviť moci, a preto im chcel ukázať, že ešte stále je bosom on," komentoval pondelňajší incident v Ramalláhu Arafatov oponent a ostrý kritik, bývalý palestínsky minister poľnohospodárstva Abdul Džawád Sálih.
2 al ed