New Orleans 25. septembra (TASR) - Hurikán Katrina, ktorý ako jedna z najväčších prírodných katastrof v histórii USA zasiahla a zmenila životy miliónov obyvateľov tohto štátu, si okrem približne tisíc obetí na životoch vyžiadala ďalšie tisíce, ktorým poškodila duševné zdravie.
Leynes bol pred príchodom Katriny stolárom. Tento v spoločnosti obľúbený muž mal byt len jeden blok od pláže - "šťastný to muž". Dnes Leynes "žije" vo veľkej škatuli vystlanej kartónmi. Je zarastený, chudý, apatický a každý deň má oblečené tie isté zelené maskáčové šortky. Čoraz viac prehlbujúcu sa depresiu snaží zahnať basou piva a Váliom. Pred mesiacom dobre vyzerajúci 49-ročný muž je dnes troska a sotva povie súvislú vetu.
Aj keď sa hovorí, že čas je najlepším liekom na všetko, tento prípad je akousi výnimkou. Denne podporovaný sedatívami zisťuje, že má čoraz väčší problém zaspať, usmiať sa, ale aj vyroniť slzu nad hrôzostrašnými obrazmi v pamäti desiatok hnijúcich mŕtvol.
"Strácam rozum," povedal. "Ľudia si uvedomujú, že toto nie je hurikán, po ktorom sa veci dajú do poriadku a život sa vráti do pôvodných koľají. Život už nebude tým samým životom. A práve to vyvoláva zúfalstvo a depresiu," vysvetlila doktorka Dorota Dickson-Rishelová, psychologička z nemocnice v Gulfport.
Ako ďalej povedala, ona a jej spolupracovníci zaznamenali za minulý týždeň stúpajúci počet prípadov nespavosti, úzkostí a rovnako aj domáceho násilia. "Nie sú to ľudia, ktorí mali problémy s násilnosťou alebo zúrivosťou predtým," dodala.
Potom prídu slzy. Veľa ľudí, ktorí navonok pôsobia že skutočne majú dobrú náladu, začnú plakať pri otázkach typu aký majú dnes program alebo na ich domov a príbuzných.
Experti tvrdia, že sa v týchto prípadoch jedná o ten istý fenomén ako pri teroristických útokoch, požiari domu, dopravnej nehode. Ide o posttraumatický syndróm.
Ľudia, ktorí stratia domov a trávia teraz celé týždne u priateľov a príbuzných, tým len trpia. Rovnako sú ohrození aj ľudia, ktorí neprišli o domov, ale nie sú schopní vrátiť sa späť do reálneho života a tešiť sa z vecí. Nevedia kde sú ich priatelia, deti nechodia do školy. Ešte aj tá cesta, po ktorej chodili každý deň, je teraz iná. Je to príliš veľa zmien.
Katrina zatopila aj dom 69-ročého Roberta Bryanta, ktorý bol donútený viac ako tri hodiny plávať vo vode, kým ho zachránili. Ako sám tvrdí, dokáže sa vyvarovať depresii vtedy, ak celý deň usilovne pracuje. Ale musí robiť celý a každý deň.
Jeho manželka Michelle, ktorá síce počas hurikánu nebola doma sa nedávno zrútila. Mala depresie a minulý týždeň odišla na psychiatrické liečenie.