Paríž 14. februára (TASR) - Srbské obyvateľstvo vo veľkej väčšine sledovalo pred televízormi začiatok procesu s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom, ako by išlo o významný medzinárodný futbalový zápas. Proces je dôležitá udalosť, ale nie historická, povedal šéfredaktor srbskej nezávislej tlačovej agentúry Beta Dragan Janič v rozhovore pre dnešné číslo denníka Libération.
Na Medzinárodnom trestnom tribunáli OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) v Haagu sa v utorok začalo pojednávanie so Slobodanom Miloševičom.
Väčšina Srbov sa viac znepokojuje o svoju prácu, proces vnímajú skôr ako zahraničnú politiku, dodal Janič.
Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky má S. Miloševič dôveru len 20 percent obyvateľstva. Celkovo si obyvatelia Srbska myslia, že bývalý prezident urobil zle krajine, teda je zločinec, ale určite nie vojnový zločinec. Preto obyvateľstvo neveľmi dôveruje prebiehajúcemu procesu. Veľká väčšina obyvateľov neakceptuje obvinenia vznesené proti S. Miloševičovi, dodal šéfredaktor agentúry Beta.
Generálnu prokurátorku ICTY Carlu del Ponte srbské obyvateľstvo pokladá za justičné rameno USA. Preto ju Srbi vnímajú zle. V dôsledku toho 60 percent obyvateľstva, podľa najnovších prieskumov verejnej mienky, sa "krivo" pozerá na proces v Haagu. Mnohí Srbi chcú, aby sa S. Miloševič vrátil ako víťaz, teda aby sudcom v Haagu narobil čo najviac problémov.
V odpovedi na otázku Libération, či Srbi poznajú zločiny, za ktoré sa S. Miloševič zodpovedá, D. Janič povedal: ich prvým informačným zdrojom sú ľudia, s ktorými sa stretávajú v kaviarňach, alebo v práci. Preto majú svojské videnie toho, čo sa stalo počas vojny. Podľa Srbov vojna nebola vôľou Srbska, ani S. Miločeviča. Málo vedia o zločinoch a zabíjaní, ktorého sa dopustili Srbi. Naopak, vedia, čo vojna spôsobila im.
Samotné vysielanie záberov o masakrách a výpovede svedkov počas procesu umožní obyvateľstvu, aby si uvedomilo, že netrpelo samo. V istom zmysle Srbom sa týmto procesom otvoria oči a uvidia inú realitu. Proces pripraví pôdu pre veľkú historickú prácu v budúcnosti. Lenže ak sudcovia v Haagu v záverečnom verdikte obvinia Srbsko z politickej zodpovednosti za vojny, obyvateľstvo to bude pokladať za nespravodlivé a hrozí, že sa pred svetom bude vydávať za mučeníka, povedal Dragan Janič pre Libération.