Los Angeles 21. septembra (TASR) Reformný proces na Slovensku štandardizuje pomery a upevňuje slobodný trh, preto má SR veľmi dobré predpoklady byť konkurencieschopná v rámci Európskej únie a mimo. Uviedol to dnes slovenský prezident Ivan Gašparovič na World Affairs Council (WAC) v Los Angeles v prejave pod názvom Slovensko je suverénny, demokratický a právny štát.
Naša krajina podľa neho smeruje k budovaniu malého a otvoreného hospodárstva s dobre rozvinutou legislatívou a s dôrazom na relatívne nízke zdaňovanie. "Naviac sme v reformách oveľa ďalej ako ostatní členovia Európskej únie, vrátane takých jej členov ako sú Nemecko či Francúzsko, dodal.
SR sa doteraz vyvíjala ako exportné hospodárstvo, v ktorom bola lákavá naša lacná pracovná sila. Do budúcnosti však je potrebné opustiť tento prístup a väčšou mierou podporovať príchod high-tech technológií. V tomto kontexte sa nemôžem teraz nachádzať na priaznivejšom mieste. Vysoký potenciál ďalšieho rastu amerických investícií na Slovensku vidím najmä v oblasti vysokých technológií. Kalifornia s jej podielom na americkej a svetovej ekonomike v týchto trendových oblastiach je exkluzívnym partnerom, o ktorého máme netajený eminentný záujem, zdôraznil Gašparovič.
Nevynechal ani reformy, ktoré boli podľa neho nutné, ale reformy sú dobré len vtedy, ak nezasiahnu občanov tak, aby sa dostali do sociálnej siete. Slabina rozvoja Slovenska je aj v regionálnych disproporciách a šancu na jej odstránenie prezident vidí v stimulácii prílevu zahraničných investorov.
Slovensko po vstupe do EÚ a NATO získalo pevnejšiu pôdu pod nohami a registruje rastúcu pozornosť o našu krajinu. Naše medzinárodné postavenie vďaka dobrým vzťahom s najvyspelejšími krajinami sveta, obzvlášť so Spojenými štátmi americkými, sa markantne prejavili v príleve významných priamych zahraničných investícií, ktoré majú veľmi pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku, povedal prezident. Dobrá geografická poloha, rozvinutá tradícia v priemysle, kvalifikovaná pracovná sila s nízkymi nákladmi, budujúca sa vyspelá infraštruktúra by mohla vzbudiť záujem aj u amerických podnikateľov.
Prezident v prejave spomenul aj naše úspechy na pôde OSN, kde by sme sa mali čoskoro stať nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Je presvedčený, že aj malé krajiny ako je Slovensko, môžu byť v mnohom inšpiratívne nielen pre svojich geograficky, ekonomicky a politicky podobných partnerov, ale aj pre veľkých hráčov svetovej scény. Venoval sa aj ústavnému systému SR, ktorého niektoré zmeny v budúcnosti nemožno vylúčiť.
(osobitná spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dod