Život vo vesmíre - prieskum verejnej mienky pre SME. Slováci sú voči slovám Robbieho Williamsa, že mimozemšťania prídu na Zem do 7 rokov, skeptickí
Mimozemšťania prídu na Zem do siedmich rokov. Nepredpovedá to žiaden vedec, ale spevák Robbie Williams. O živote vo vesmíre hovorí: "Každú noc sa mi o ňom sníva. Nemôžem sa dočkať, kým už pôjdem spať. Sú už určite na ceste. Vážne. Do roku 2012 sa majte na pozore."
Aj Williamsov kolega zo šoubiznisu, herec Tom Cruise je o existencii mimozemských civilizácií presvedčený. "Snáď si nemyslíte, že sme jediní vo vesmíre? Sú tam milióny hviezd a my máme byť jediní živí tvorovia? Je tam veľa vecí, o ktorých nevieme," konštatuje.
Ľudia zo šoubiznisu sú tí, čo debatu o mimozemských civilizáciách popularizujú. Nemožno však vravieť, že preto je to paveda. Analýzami o možnej existencii mimozemšťanov sa zaoberajú tisíce vedcov, ba aj Vatikán.
"Je možné, že Pán Boh stvoril mimozemské bytosti," pripúšťa 82-ročný páter Maffeo Sabino, šéfujúci vatikánskemu observatóriu. Cirkev sa vážne zaoberá myšlienkami, za ktoré v roku 1600 upaľovala.
Čo si myslia Slováci?
Aj Američania sa chcú do roka vrátiť na Mesiac. Budú tam skúmať možnosť etablovania sa v tom prostredí aj iné formy života. Čo si však o tom myslia bežní ľudia? Devätnásť percent Slovákov však na život vo vesmíre neverí a 33,3 percenta na to nemá žiaden názor.
Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK, ktorý si objednal denník SME.
Podľa astronóma Neila Armstronga, ktorý vkročil ako prvý človek na Mesiac, budú o 20 rokov reálne aj lety na Mars. Život na Marse však pripúšťa len 25 percent ľudí. Až 43,4 percenta respondenov MVK nepredpokladá, že tam je nejaká forma života a 31 percent sa k tomu nevie vyjadriť.
To, že by nejakí mimozemšťania žili na Zemi, väčšina Slovákov odmieta úplne. Päťdesiatjeden percent respondentov v tejto súvislosti odpovedá, že mimozemské civilizácie neexistujú a 20 percent respondentov nevie na tú otázku odpovedať.
Len 7,6 percenta ľudí sa domnieva, že mimozemské civilizácie sú v súčasnosti na Zemi prítomné, 10,4 percenta si myslí, že mimozemské civilizácie v minulosti navštívili Zem, ale dnes tu nie sú prítomné, 6,3 percenta opýtaných predpovedá, že mimozemské civilizácie doposiaľ Zem nenavštívili, ale v budúcnosti ju môžu navštíviť a len 4,1 percenta ľudí verí, že mimozemské civilizácie existujú, ale nikdy Zem nenavštívia.
Zozbierané údaje sa pritom výrazne nelíšili u žien a u mužov. Zaujímavosťou však je, že pri otázke, či sú na Zemi mimozemské civilizácie, odpovedalo "neboli, ale v budúcnosti prídu" iba 5 percent ľudí všetkých povolaní, ale až 13,3 percenta živnostníkov.
Sú? A prečo ešte neprišli?
Znamená to, že bežní ľudia sú v otázke existencie mimozemského života na Zemi skeptickejší ako niektorí vedci. Pripisuje sa to aj istej vesmírnej xenofóbii a predstavám o možnej kolonizácii ľudstva mimozemšťanmi.
Publicista Zdeněk Urban v tejto súvislosti pripomína aj otázku Enrica Fermiho. Ten sa na margo mimozemšťanov pýta: Kde sú? Podľa Urbana pesimisti odpovedajú: Niet ich, inak by tu dávno boli, a optimisti hovoria: Mimozemšťania našu planétu navštevujú skryto.
(mt)
Myslitelia o vesmíre
Debaty o existencii života mimo Zeme sa totiž datujú už od čias antiky. Podľa analýzy Petra Maczovského sa už pytagorejci domnievali, že Mesiac obývajú bytosti vyspelejšie ako pozemšťania.
Kopernik hovoril, že planéty nie sú len nepochopiteľné nebeské telesá, ale iné svety, viac či menej podobné Zemi.
Upálený Giordano Bruno v diele O nekonečnom vesmíre a svetoch rozlišoval medzi planétami a hviezdami a tvrdil, že sú obývateľné.
Galileo Galilei predpokladal, že aj na iných planétach by mohli byť podmienky priaznivé pre život.
A britský teológ John Wilkins už v 17. storočí v spise Objav sveta na Mesiaci dokazoval, že existencia mesačných obyvateľov nemusí byť v rozpore s učením Písma. (r)