Londýn 20. septembra (TASR) - Z vojnových zločinov obžalovaný generál Ante Gotovina sa ukrýva v chorvátskom františkánskom kláštore pod ochranou katolíckej cirkvi a vatikánskej hierarchie. V rozhovore pre dnešné vydanie britského denníka Daily Telegraph to vyhlásila hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte.
"Katolícka cirkev ho chráni," cituje Telegraph del Ponte. "Hovorila som o tom s Vatikánom, ale Vatikán s nami odmieta akúkoľvek spoluprácu." Podľa názoru žalobkyne by mohol Vatikán "v priebehu pár dní zistiť", v ktorom z 80 chorvátskych kláštorov sa generál zdržiava. Ako dodala, v júli počas rímskeho stretnutia tlmočila prosbu o podporu vatikánskemu "ministrovi zahraničných vecí", arcibiskupovi Giovannimu Lajolovi.
Del Ponte v rozhovore povedala, že na verejnosť sa rozhodla vyjsť, keďže je frustrovaná mesiacmi tajných, ale bezvýsledných výziev adresovaných popredným predstaviteľom Vatikánu, vrátane priameho písomnému apelu na pápeža Benedikta XVI. Carla Del Ponte - sama rímska katolíčka zo Švajčiarska - povedala, že je "dvojnásobne sklamaná" nedostatkom spolupráce zo strany Vatikánu.
Podľa denníka Lajola odmietol pomoc s tým, že Vatikán nie je štát a preto nie je medzinárodne zaviazaný pomáhať OSN v pátraní po obvinených z vojnových zločinov. Del Ponte neverí, že Vatikán nemá vlastnú spravodajskú službu, keďže katolícka cirkev má najrozvinutejšiu tajnú rozviedku. Súkromný tajomník arcibiskupa Lajolu Maurizio Bravi potvrdil, že došlo k stretnutiu Lajolu s del Ponte, odmietol sa však k nemu vyjadriť.
Na otázku, či je mlčanie Vatikánu motivované historickými väzbami s Chorvátskom, del Ponte povedala, že nechce špekulovať, dodala však, že jej sklamanie je veľké.
Prokurátorka tiež uviedla, že Vatikán nereagoval na jej výhrady predložené Lajolovi vo veci vyjadrení gospičko-senjského biskupa Mileho Bogoviča, ktorý haagsky tribunál označil za politický súd prekrucujúci pravdu o chorvátskej histórii a ktorý Gotovinu označil za symbol víťazstva.
Gotovina (49) sa ukrýva od polovice roku 2001, keď ho Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obžaloval zo zločinov spáchaných na konci vojny za nezávislosť Chorvátska (1991-95) na chorvátskosrbských civilistoch. Mnohí krajania ho považujú za vojnového hrdinu.
Kauza je hlavnou prekážkou pre členstvo Chorvátska v EÚ. Vzhľadom na to, že Záhreb generála nezatkol a nevydal do Haagu, únia v polovici marca odložila na neurčito otvorenie prístupových rokovaní s Chorvátskom.
Gotovina patrí medzi troch tribunálom najžiadanejších obžalovaných, spolu s bývalými bosnianskosrbskými lídrami, Radovanom Karadžičom a generálom Ratkom Mladičom. Spojené štáty na všetkých vypísali odmenu päť miliónov dolárov.