Viedeň 20. septembra (TASR) - Viac ako 50 rokov sa bývalý architekt a neskorší lovca nacistov Simon Wiesenthal venoval boju proti antisemitizmu a predsudkom, a najmä odovzdaniu zodpovedných nacistov spravodlivosti. Za toto obdobie si urobil veľa nepriateľov.
Jeho najväčším a najkontroverznejším úspechom bol objav nacistického pohlavára, bývalého plukovníka SS a strojcu Hitlerovho konečného riešenia židovskej otázky Adolfa Eichmanna. Nacistu, zodpovedného za životy miliónov židov, napokon chytili agenti izraelskej tajnej služby Mossad v roku 1960 v Argentíne, potom odsúdili a v roku 1962 v Izraeli popravili.
Vo Wiesenthalovom dokumentačnom centre sa počas jeho pôsobenia zhromaždilo až 6000 spisov o pravdepodobných nacistických zločincoch, medzi nimi aj kompletný zoznam vedenia SS s 90.000 menami. Dovedna 3000 prípadov nacistických zločincov riešil sám Wiesenthal. Z Viedne, zo svojho centra odovzdával svoje poznatky tajným službám a vládam po celom svete. Podarilo sa mu dostať pred súd 1100 nacistických vojnových zločincov.
Wiesenthal si nenarobil veľa nepriateľov len v radoch neonacistov, ale mal odporcov aj v rakúskej politickej špičke, dokonca aj vo vlastnej židovskej obci. Najznámejším bol spor s bývalým rakúskym spolkovým kancelárom Brunom Kreiským. Sociálny demokrat ho verejne označil "za človeka, ktorý si špiní do vlastného hniezda". Prejavom nepriateľstva bola aj udalosť z roku 1982, keď pred Wiesenthalovým domom vo Viedni explodovala bomba, ktorú tam ukryli neonacisti.
Na jar roku 1996 ho dokonca začala kritizovať židovská obec v USA. Vyčítali mu, že v prípade dolapenia a odsúdenia veľkých nacistov zlyhal. V roku 1986 označil za "vojnového zločinca" rakúskeho spolkového prezidenta a bývalého generálneho tajomníka OSN Kurta Waldheima, ktorý v časoch vojny slúžil v nacistickej armáde - wehrmachte.
Za života získal Wiesenthal množstvo ocenení a vyznamenaní z celého sveta, ako aj 18 čestných doktorátov, vrátane titulu doctor honoris causa udeleného Univerzitou Komenského v Bratislave.
V centrách v Jeruzaleme a Los Angeles, pomenovaných po Wiesenthalovi, doteraz pátrajú po nacistických zločinoch.