Alexandria 13. februára (TASR) - Američan John Walker Lindh, ktorý bojoval v Afganistane po boku Talibanu, dnes po prečítaní desaťbodovej žaloby, ktorá ho okrem spolupráce s teroristickou sieťou Usámu bin Ládina obviňuje aj z napomáhania zabíjať Američanov v zahraničí, vyhlásil, že sa cíti byť nevinný.
"Som nevinný," odpovedal Lindh na otázku sudcu T.S. Ellisa III., čo odpovie na vznesenú žalobu. Sudca federálneho súdu v meste Alexandria, štát Georgia, zamietol návrh obhajoby i obžaloby, aby sa proces s Lindhom, ktorého zajali v Afganistane na konci novembra, začal v polovici novembra tohto roku. V prípade, že by ho súd uznal vinným, čelí možnosti doživotného väzenia.
Podľa Ellisa sa súdny proces začne na konci augusta alebo v septembri, no o konečnom dátume sa rozhodne až na piatkovom pojednávaní. Ide o tretie pojednávanie s Lindhom na federálnom súde od 24. januára, keď ho vojenským lietadlom previezli späť do USA.
Na pojednávaní sa podobne ako na predchádzajúcich zúčastnili aj Lindhovi rodičia John a Nancy Walkerovci.
Lindha zadržali americké jednotky v Afganistane po páde mesta Kunduz. Počas krvavého povstania vo väzení pri Mazáre Šaríf, kde bol Lindh postrelený do nohy, prišiel o život príslušník americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Johnny Spann.
Spann bol prvým Američanom, o ktorom sa vie, že zahynul počas služby vo vojenskej operácii proti fundamentalistickému hnutiu Taliban a teroristickej organizácii al-Káida v Afganistane. CIA potvrdila túto informáciu 28. novembra minulého roka.
Hoci obžaloba neobviňuje Lindha z jeho vraždy, Spannovi rodičia sa taktiež zúčastnili na pojednávaní. Hoci sa po jeho skončení Lindhov otec pokúšal nadviazať s nimi krátky rozhovor, zamestnanci súdu ich čo najrýchlejšie odviedli preč.
Spannova manželka Shannon neskôr novinárom povedala, že by uprednostnila možnosť obviniť Lindha z vlastizrady. V tom prípade by totiž čelil trestu smrti. Spannov otec John uviedol, že verí v spravodlivosť americkej justície.
Dvadsaťjedenročný Lindh, ktorý ešte ako tínedžer prestúpil na islam, sa na pojednávaní objavil čerstvo oholený. Jeho terajší imidž bol v ostrom kontraste s televíznymi zábermi z Afganistanu, keď ešte nosil dlhé vlasy a bradu.
1 2 20 mic dem