Na sn. hlavný konštruktér Tadeáš Wala (vľavo) kontroluje lietadlo po skúšobnom lete 16. septembra 2005.
Foto: TASR - Pavol Remiaš
Prievidza 16. septembra (TASR) Už 100 slovenských ultraľahkých lietadiel typu Dynamic WT9 vyrobil od roku 2001 slovenský výrobca - spoločnosť Aerospol v Prievidzi. V piatok večer slávnostne odovzdali jubilejné sté lietadlo nemeckému zákazníkovi a predajcovi leteckej techniky Rudolfovi Scheferovi, ktorý si zhodou okolností kúpil aj prvé sériovo vyrobené lietadlo tohto typu.
Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Ján Hrabovský, aj vďaka tomuto predajcovi sa prievidzské ultraľahké lietadlo stalo v Nemecku veľmi obľúbené. Lieta ich tam dovedna 27. Súčasťou slávnostnosti je aj zlet majiteľov Dynamicov. Na letisku Aeroklubu Prievidza, v blízkosti Bojnického zámku 16. septembra pristálo takmer 40 strojov z Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Talianska, Holandska, Veľkej Británie, Portugalska, Švédska a ďalších európskych krajín. Je to dôkaz toho, že o Dynamic WT9 je veľký záujem a že toto dvojmiestne lietadlo patrí medzi svetovú špičku vo svojej kategórii. Niekoľko týchto lietadiel už totiž lieta aj v USA, v Južnej Afrike, dve dokonca na Novom Zélande, konštatoval Hrabovský.
Hlavným konštruktérom je Tadeáš Wala, ktorý sa pôvodne venoval aj konštruovaniu banských výstuží v neďalekých baniach. Ako aktívny pretekár v bezmotorovom lietaní však vždy túžil lietadlá aj sám zostaviť a vyrábať. Podarilo sa mu napokon vytvoriť elegantné lietadielko, ktoré vyniká modernou technológiou výroby, s využitím najmodernejších kompozitných materiálov, aké sa využívajú pri stavbe monopostov F1. Wala veľmi dobre vyriešil jeho aerodynamický tvar, čo zvyšuje jeho unikátne užívateľské vlastnosti. Lietadlo je vybavené štvortaktným motorom na bežný 95 oktánový benzín, jeho spotreba na 100 kilometrov je 6 až 7,5 litra, čo je veľkou výhodou. Cestovná rýchlosť sa pohybuje od 200 do 250 km za hodinu. S prídavnou nádržou je jeho dolet až 1 700 km.
Okrem toho jeho výhodou je, že môže pristávať na kratších plochách, nevyhovujúcich pre väčšie lietadlá. Dynamic dostal certifikáty od slovenského, českého i nemeckého leteckého úradu a vlani ho ocenila aj Nadácia Slovak Gold. V moderne zariadených dielňach priamo na letisku už dokážu za rok vyrobiť 45 týchto lietadiel. Sú vhodné nielen na športové a rekreačné lietanie, ale aj na pilotný výcvik alebo ako vlečné lietadlo na vzlety vetroňov. Účastníkov zletu čaká v sobotu okružný let okolo Slovenska, ponad hrady Beckov, Trenčín, Strečno, Oravský zámok, Vysoké Tatry, Spišský hrad, Krásnu hôrku, Banskú Štiavnicu a Kremnicu. Medzipristátie budú mať na letisku v Poprade.
Foto: TASR - Pavol Remiaš, SITA - Ján Šperka