Moskva 13. februára (TASR) - Prípad ruského armádneho novinára Grigorija Paska, ktorého za údajnú špionáž v prospech Japonska poslal vojenský súd Tichooceánskej flotily vlani 25. decembra do väzenia na štyri roky, dnes priniesol nové prekvapenie. Niektoré z ustanovení, na ktorých bola postavená obžaloba novinára, Vojenské kolégium Najvyššieho súdu Ruskej federácie v Moskve vyhlásilo za neplatné.
Súdne kolégium dnes na žiadosť obhajoby novinára vyhlásilo nariadenie ministerstva obrany bývalého Sovietskeho zväzu z roku 1990 za neplatné. Nariadenie je totiž v rozpore s ruskou ústavou platnou od roku 1992 a zakazovalo vojakom, ktorí boli oboznámení so štátnym tajomstvom, udržiavať kontakty s cudzincami nad rámec služobných povinností.
Vojenské kolégium Najvyššieho súdu RF v utorok so spätnou platnosťou zrušilo nariadenie ruského ministerstva obrany, ktoré obsahovalo rozsiahly zoznam utajovaných skutočností. Kroky vojenského kolégia by mohli viesť k prehodnoteniu káuz viacerých údajných špiónov.
Grigorij Pasko a jeho obhajoba dúfajú, že verdikt vojenského kolégia povedie k prehodnoteniu rozsudku z 25. decembra 2001. Za oslobodzujúci rozsudok, prípadne amnestiu pre bývalého novinára z Vladivostoku sa v posledných týždňoch vyslovilo už viacero ruských politikov.
Na rozdiel od advokátov pobočka ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vo Vladivostoku, ktorá zatknutie novinára iniciovala, zmenu rozsudku neočakáva. Podľa šéfa vyšetrovacieho odboru FSB Alexandra Jegorkina verdikt vojenského kolégia NS RF na skutkovej podstate trestného činu nič nemení.
Podľa rozsudku z 25. decembra sa armádny novinár Grigorij Pasko v roku 1997 dopustil vlastizrady vo forme špionáže. Jeho previnením sa stala prítomnosť na porade štábu flotily v septembri 1997, na ktorej sa analyzovali výsledky manévrov. Novinár si na porade urobil poznámky na dvoch listoch papiera a údajne chcel poskytnúť informácie občanovi Japonska.
Novinár sa zaujímal predovšetkým o ekologické hrozby zo strany armády, ktoré admiralita chcela ututlať. To podľa advokátov viedlo k začatiu trestného stíhania. Pasko je vo vyšetrovacej väzbe už od 25. apríla 2000.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem