Los Angeles 13. februára (TASR) - Ak je oslava národného sviatku odrazom kultúry národa, potom deň sv. Valentína, patróna všetkých zaľúbených, je len ďalším dôkazom o tom, že Američania zo všetkého najviac milujú nakupovanie.
Valentín je v Amerike skutočným festivalom lásky, ktorý prenikol do každej domácnosti a každej vekovej skupiny, ale dnešné oslavy tohto sviatku sa veľmi líšia od jeho pôvodnej "myšlienky".
"Moje deti posielajú valentínske pohľadnice všetkým svojim priateľom, presnejšie všetkým spolužiakom, pretože inak by ranili ich city," konštatuje Sue Murphyová, bývalá Londýnčanka, ktorá momentálne žije v Los Angeles. Keď ona bola mladá, valentínske pozdravy sa vraj zvykli posielať len tomu, komu patrilo vaše srdce.
Dnešný sv. Valentín sa naozaj veľmi líši od pôvodného sviatku. Podľa historikov celý tento kolotoč sa začal starým rímskym sviatkom Lupercalia na počesť bohyne žien a manželstva Juno, z ktorého sa pod vplyvom kresťanstva neskôr vyvinula oslava svätého Valentína.
Podľa legendy zakázal rímsky cisár Claudius svojim vojakom ženiť sa, pretože manželstvo vraj armádu oslabuje. Nešťastní milenci však našli pomoc u mnícha Valentína, ktorý ich tajne oddával. A skončil samozrejme vo väzení. Tam sa zaľúbil do slepej dcéry žalárnika a pred popravou jej na rozlúčku poslal lístoček, ktorý končil slovami: od tvojho Valentína
A práve tento pozdrav nesmie chýbať na žiadnej valentínskej pohľadnici, za ktoré vraj vďačíme legendárnej kráľovnej Viktórii. Až za jej panovania v Anglicku vyrobili prvý masový náklad takýchto pohľadníc. Sama vládkyňa rozoslala svojim dvoranom stovky navoňaných "valentíniek".
Dnes je sv. Valentín patrónom skôr obchodníkov, ktorí si na tomto sviatku poradne namastia svoje vrecká. Podľa prieskumu utratí v tento deň každý Američan na darčeky v priemere 35,55 dolára. Zaľúbenci v tento deň každoročne míňajú milióny na kvety, pohľadnice a rôzne milé drobnosti, ktorými chcú dať svojim drahým najavo, ako veľmi im na nich záleží.
Najdrahším valentínskym pozdravom v dejinách tohto romantického sviatku bola minca z masívneho zlata zdobená diamantmi a smaragdami a zabalená do čierneho norkového kožucha, ktorú svojho času poslal grécky lodiarsky magnát Aristoteles Onassis slávnej opernej speváčke Marii Callasovej.
Jednou z najoriginálnejších "valentíniek" obdaril svoju lásku anglický študent mikrobiológie, ktorý stvoril pohľadnicu z 500 miliárd vlastnoručne vypestovaných baktérií sformovaných do vety "Ľúbim ťa".
3 20 lb ed