Washington/Viedeň 13. februára (TASR) - Spojené štáty vyjadrili v oficiálnej reakcii "obavy" z cesty korutánskeho premiéra a bývalého predsedu Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Jörga Haidera do Iraku a upozornili ho, že svojou "nevhodnou návštevou" len podporil Bagdad v jeho neústupnosti.
USA adresovali svoje obavy aj rakúskej vláde, uviedol pre agentúru APA hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. V akej forme sa tak stalo, však nekonkretizoval.
"Táto návšteva a návštevy tohto druhu sú nevhodné a kontraproduktívne. Odmeňujú iba pokračujúce iracké pohŕdanie rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a posmeľujú Irak, aby pokračoval vo svojej neústupnosti. Náš názor a názor našich spojencov je známy," píše sa v stanovisku ministerstva.
Hoci bola Haiderova návšteva v Iraku deklarovaná ako súkromná, prijali ho najvyšší predstavitelia tamojšieho režimu - podpredseda vlády Tárik Azíz a prezident Saddám Husajn. Iránska agentúra INA oznámila, že Haider ubezpečil Husajna o "solidarite" rakúskeho obyvateľstva s irackým ľudom a jeho múdrym vedením. Irackému prezidentovi odovzdal "pozdravy rakúskeho ľudu a FPÖ" a vyslovil želanie, aby sa prehĺbili vzťahy medzi Irakom a Rakúskom, ako aj medzi slobodnými a vládnucou stranou Baas.
Negatívne reakcie vyvolali pokusy dať Haiderovej návšteve Iraku nálepku súkromná v diplomatických kruhoch EÚ. So Saddámom Husajnom sa nestretol "provinčný guvernér", ale "s odstupom najdôležitejší politik jednej z oboch koaličných strán" a tvorca súčasnej vlády, citovala APA nemenovaného vysokopostaveného diplomata členskej krajiny NATO a EÚ.
Situáciu okolo Haidera sa pokúsila upokojiť vicekancelárka a šéfka FPÖ Susanne Riessová-Passerová, ktorá je v týchto dňoch v USA. Podľa nej účelom súkromnej návštevy Haidera v Iraku je "humanitárna pomoc ťažko skúšanému obyvateľstvu". Zdôraznila, že Rakúsko stojí v boji proti terorizmu pevne na strane USA.
Generálny tajomník FPÖ Peter Sichrovsky označil na internetovej stránke svojej strany Haiderovu návštevu Iraku za "veľkú šancu", aby Rakúsko opäť zohrávalo v arabskom priestore úlohu sprostredkovateľa. Podľa Sichrovského je Haiderova iniciatíva veľmi odvážna a dopĺňa zahraničnopolitické aktivity rakúskej vlády.