Moskva 13. februára (TASR) - Po 11. septembri bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič navždy prestal byť hlavným zločincom sveta, keď svoje miesto prenechal Usámovi bin Ládinovi a jeho priateľom z Talibanu. Ale po začiatku procesu s Miloševičom v Haagu sa môže svet zmeniť rovnako zásadne ako po septembrových útokoch. V dnešnom vydaní ruského denníka Vedomosti to v komentári konštatuje Vitalij Portnikov.
Ako vysvetľuje, pred polrokom sa hrozba svetového terorizmu, ktorá sa dovtedy zdala mnohým len fantastickou predstavou z hollywoodskych filmov, stala realitou. Dnes sa realitou stáva verejný súdny proces s bývalým prezidentom, ktorý svoje postavenie využil na trestnú činnosť. Miloševič pritom neprehral vojnu a jeho krajina nebola okupovaná ako Nemecko alebo Japonsko v roku 1945. Miloševič iba prehral prezidentské voľby a jeho krajina ho vydala medzinárodnej spravodlivosti.
Steny prezidentských rezidencií a honosných domov by svojich obyvateľov nemali ochrániť nielen pred americkými raketami, vojenským prevratom či národným hnevom, ale predovšetkým pred medzinárodným právom. Podľa denníka Vedomosti je Miloševič len prvým z tých, kto sa bude musieť presvedčiť o tom, že prezidentský úrad nie je doživotnou zárukou beztrestnosti.
Po procese s Miloševičom sa iní diktátori nestanú lepšími, ale opatrnejšími. Budú váhať s príkazmi na etnické čistky, likvidáciu politických súperov, diverzie a teroristické činy. Tribunál v Haagu a Carla del Ponte v talári prokurátora sa bude snívať aj najbezcitnejším z diktátorov.
Haagsky proces má zmysel v tom, že trest bude v budúcnosti hroziť štátnikom nielen za útok na iné krajiny, ale aj za útoky a okrádanie svojho štátu, za delenie poddaných na čistých a nečistých, za ignorovanie problémov sirôt a utečencov bez strechy nad hlavou.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel