New York 13. februára (TASR) - Bývalý americký viceprezident Al Gore vo svojom prvom zahraničnopolitickom prejave od prezidentskej kampane v roku 2000 v noci na dnes kritizoval prezidenta Georgea W. Busha za preferovanie jednostranných akcií a zároveň vyzval na rozšírenie prítomnosti medzinárodných bezpečnostných síl v Afganistane.
Gore v americkej Rade pre zahraničné vzťahy povedal, že schvaľuje Bushovo rozhodnutie "o protiútoku vo vojne proti terorizmu", no zároveň mu vytkol neochotu spolupracovať s americkými spojencami. Dodal, že administratíva bývalého prezidenta Billa Clintona si želala bojovať s výzvami vo svete "spolu s ostatnými, ak je to možné; samostatne, len ak bude musieť". Postoj súčasnej administratívy mu pripadá opačný.
Po volebnej porážke v roku 2000 Gore v podstate zmizol z verejného života. Posledne vystúpil s kritikou Busha 2. februára - pri zbierke Demokratickej strany v Tennessee - za to, že vládu opäť priviedol k rozpočtovému deficitu. Jeho vystúpenie nasledovalo po novembrovom oznámení, že sformoval komisiu na pomoc demokratickým kandidátom uchádzajúcim sa o kreslá v Kongrese.
Gore je jedným z demokratov, ktorý by sa v roku 2004 mohli uchádzať o nomináciu na prezidentské voľby. Údajne sa zatiaľ nerozhodol. Aj keď v roku 2000 v najtesnejších prezidentských voľbách v histórii USA získal viac hlasov ako Bush, súčasný prezident získal väčší počet hlasov v Zbore voliteľov zastupujúcom jednotlivé štáty.
Svoju reč Gore začal vtipom na vlastný účet. "Som Al Gore. Kedysi som bol budúcim prezidentom Spojených štátov amerických," pripomenul svoj niekdajší status.
V prejave okrem Bushovej kritiky hovoril aj o príčinách terorizmu - podľa neho sú to chudoba a nedôvera. Tie majú byť riešené v rámci presného plánu, ktorý musí nasledovať po akomkoľvek vojenskom triumfe.