Berlín 14. septembra (TASR) - Ministri obrany členských krajín NATO sa dnes v Berlíne na záver dvojdňového neformálneho stretnutia dohodli, že medzinárodná mierová jednotka ISAF a štruktúry protiteroristickej operácie Trvalá sloboda vedenej USA v Afganistane budú užšie spolupracovať.
Diplomatické zdroje aliancie to označili za prielom, hoci ešte treba doriešiť posledné detaily pred tým, ako sa v októbri predloží formálny návrh.
Zlúčenie velenia ISAF a operácie Trvalá sloboda presadzovali USA, proti boli Nemecko a Francúzsko. Nemecký minister obrany Peter Struck navrhol, aby boli oba piliere týchto operácií pod jednou strechou, no naďalej zostali nezávislé.
Podľa Strucka by mohol mať hlavné slovo v Afganistane najvyšší veliteľ NATO v Európe James Jones. Mal by dvoch zástupcov, z ktorých by sa jeden staral priamo o ISAF a druhý o operáciu Trvalá sloboda.
Tomuto kompromisnému riešeniu sú naklonené aj Taliansko a Belgicko. "A Francúzsko ešte nepovedalo nie, len chce uvedený návrh preskúmať," konštatoval diplomatický zdroj NATO.
V aliancii vládne konsenzus vo veci posilnenia vojenskej prítomnosti v Afganistane, pretože jednotka ISAF v máji budúceho roku rozšíri svoju prítomnosť aj na juh krajiny, kde vybuduje Regionálne rekonštrukčné tímy (PRT). Pod kontrolou spojencov tak budú tri štvrtiny Afganistanu.
Širokú podporu získal plán zorganizovať ďalšiu medzinárodnú konferenciu o Afganistane, venovanú koordinácii budúcej pomoci. Podujatie by nadviazalo na medzinárodné konferencie o Afganistane, ktoré sa konali v Nemecku od konca roku 2001.
Stretnutie v Berlíne sa venovalo aj ďalším témam, ktorými boli reforma NATO, euroatlantická bezpečnostná a obranná politika v boji proti terorizmu, mierové operácie v Kosove, výcviková misia v Iraku, situácia v Sudáne a budovanie Síl rýchlej reakcie (NRF). SR na stretnutí zastupoval minister obrany Juraj Liška.