Tokio 11. septembra (TASR) - Japonská vládnuca strana premiéra Džuničira Koizumiho sa stala jasným víťazom dnešných parlamentných volieb v krajine. Ukazujú to prieskumy zverejnené po zatvorení volebných miestností.
Hoci oficiálne výsledky budú zverejnené v pondelok dopoludnia, Koizumi už dnes večer uviedol, že jeho Liberálnodemokratická strana (LDP) podľa všetkého získala väčšinu v dolnej komore parlamentu zaslúžene. Hlavná opozičná Demokratická strana priznala porážku s tým, že je ešte vážnejšia než očakávala.
Koizumi tiež potvrdil, že napriek priaznivým výsledkom naďalej plánuje v septembri budúceho roka odstúpiť, keď sa skončí jeho funkčné obdobie predsedu strany a teda aj premiéra.
Podľa prieskumov bude mať LDP po prvý raz za 15 rokov v 480-člennej Snemovni reprezentantov väčšinu aj bez svojho koaličného partnera, s ktorým chce naďalej spolupracovať. Odhady verejnoprávnej televízie NHK jej pripisujú 285-325 kresiel, spolu so stranou Komeito 313-361 poslancov. Opozičná Demokratická strana dostane 84-127 kresiel.
Ak sa odhady potvrdia, pre LDP pôjde o najväčšie víťazstvo v 50-ročnej histórii strany, počas ktorej len s malými prestávkami vládne Japonsku.
Účasť na dnešných voľbách bola vyššia ako pred dvoma rokmi, čoho dôvodom môže byť, že hlasovanie rozhodne o kurze Japonska pri ekonomických reformách.
Keď Koizumi v auguste pri najriskantnejšom kroku svojej politickej kariéry vyhlásil predčasné voľby, víťazstvo LDP nebolo vôbec isté. Strana však odvtedy zaznamenala výrazný nárast popularity, čiastočne kvôli osobnej angažovanosti premiéra v kampani, ktorá sa sústredila na reformu poštového systému.
Koizumi vyhlásil voľby po tom, ako parlament zamietol jeho navrhovanú privatizáciu Japonskej pošty, obrovského koncernu, ktorého poštová sporiteľňa a poistná inštitúcia disponujú v prepočte troma biliónmi dolárov.
Premiérov zápas s 37 "rebelmi" v strane, ktorí hlasovali proti návrhu privatizácie, úplne zatienil kampaň Demokratickej strany, ktorá ju sústredila na návrh dôchodkovej reformy a kritizovala Koizumiho vojenské vzťahy s USA, ako aj vyslanie vojakov do Iraku.