SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Kríza v ČT sa stále nekončí

Praha/Brno 8. januára (TASR) - Desiatky miliónov českých korún v podobe strát z príjmov za reklamu môže stáť Českú televíziu (ČT) kríza, ktorá naplno prepukla 24. decembra a ktorú sa stále nepodarilo vyriešiť. Ako dnes v Prahe informoval Michael Richter,

Jiří Hodač,  generálny riaditeľ Českej televízie

riaditeľ spoločnosti ARBO, ktorá má výhradné práva na predaj reklamného času ČT, v decembri ČT za neodvysielanú reklamu prišla o desať miliónov Kč, ale v januári môže stratiť ďalších najmenej 30 miliónov.

Hlavným dôvodom strát ČT na úkor komerčných televízií TV Nova a TV Prima je zmätok okolo vysielania spravodajstva ČT, ktoré nové vedenie už dva týždne prostredníctvom Českých rádiokomunikácií "vypína" a nahrádza vlastným spravodajstvom. Práve reklamný čas pred a po hlavných večerných správach je pre inzerentov najzaujímavejší.

Generálny riaditeľ ČT Jiří Hodač dnes podľa správ z motolskej nemocnice odmietol akceptovať výzvu Poslaneckej snemovne, aby odstúpil, a k jeho odvolaniu sa neodhodlala ani Rada ČT. Návrh člena rady za ČSSD Václava Erbena, aby sa hlasovalo o odvolaní, dnes podporu ostatných členov rady nezískal. Hodačov odchod je pritom hlavnou požiadavkou štrajkujúcich zamestnancov ČT.

Podľa niektorých správ by k prepusteniu Hodača z motolskej nemocnice malo dôjsť už dnes. Nemocnica ani ľudia z Hodačovho tímu doteraz neuviedli, čo bolo príčinou jeho náhlej hospitalizácie na konci minulého týždňa. Podľa riaditeľky spravodajstva ČT Jany Bobošíkovej Hodača hospitalizovali pre úplné vyčerpanie, niektoré české médiá ale špekulujú aj o možnosti, že Hodač sa "hodil na maródku", aby nemusel čeliť ostrej kritike.

Predstavitelia odborov ČT spolu s iniciatívou ČT - Vec verejná dnes oznámili prípravy na ďalšiu veľkú demonštráciu proti patovému stavu v ČT a politikom, ktorí váhajú s riešením krízy. Večerné demonštrácie vo štvrtok 11. januára na Václavskom námestí v Prahe, ale aj v Brne, Ostrave, Zlíne a v Olomouci sa majú niesť v duchu hesla: "Nerobme politikom volov". Na demonštráciu 3. januára prišlo podporiť štrajkujúcich zamestnancov ČT asi 100.000 ľudí, čo je najviac od búrlivých občianskych prejavov nespokojnosti na sklonku roku 1989.

Štrajk v ČT podporilo doteraz viac ako 2000 z 2800 zamestnancov a formou petície viac ako 180.000 občanov. Opačnú iniciatívu na podporu Hodačovho vedenia ČT podpísalo 16.000 občanov.

Napriek tomu, že kríza vo verejnoprávnej ČT trvá už viac ako tri týždne a do jej riešenia sa v poslednom týždni vložili aj obe komory parlamentu, koniec patového stavu je stále v nedohľadne. Situáciu v ČT okamžite nevyrieši ani prípadné odvolanie Rady ČR Poslaneckou snemovňou, pretože až do ustanovenia novej rady zostane v čele ČT doterajšie kontroverzné vedenie J. Hodača.

ČT aj naďalej vysiela dve verzie spravodajstva: okrem pôvodného tímu redaktorov, ktorí vysielajú cez káblové rozvody a internet pre asi desať percent občanov, svoje spravodajstvo vysiela aj skupinka redaktorov a moderátorov uznávajúcich riaditeľa Jiřího Hodača a šéfku spravodajstva Janu Bobošíkovú. Situáciu znepriehľadnila aj Hodačova hospitalizácia v polovici minulého týždňa, v dôsledku ktorej televíziu s 2800 zamestnancami riadia viacerí riaditeľom poverení zástupcovia.

Bobošíkovej zverenci, ktorí správy pripravujú mimo ČT v prenajatých priestoroch a vysielajú z technických prostriedkov TV Nova, sa dnes dostali pred ďalší problém, pretože súkromná firma ACE vypovedala zmluvu o prenájme. Kým ACE to zdôvodnila technickými dôvodmi, Bobošíková to poprela a za pravý dôvod označila nátlak profesijných združení na majiteľov firmy, aby prerušili spoluprácu s Bobošíkovou a Hodačom. "Súkromné štúdio ACE, ktoré je veľmi profesionálnym pracoviskom, čelí tlaku svojich kolegov z brandže, ktorí na nich tlačia, aby s nami vypovedali zmluvu a nespolupracovali," uviedla dnes riaditeľka spravodajstva Bobošíková. Kľúčové vysielacie pracovisko, tzv. velín, v centrále ČT na Kavčích horách majú v rukách rebelanti z pôvodnej redakcie ČT, ktorí Hodača a ním vymenované vedenie neuznávajú.

Za väčší podiel správ z regionálnych štúdií v spravodajských reláciách ČT sa dnes vyslovili zamestnanci ČT z Brna, ktorý chcú určité regionálne kvóty zapracovať aj do vládnej novely zákona o ČT a Českom rozhlase, o ktorých budú českí poslanci rokovať už v piatok 12. januára.

"Celoplošná verejnoprávna televízia by nemala byť centralistickou, teda prakticky len pražskou, ale mala by dať väčší časový priestor vysielaniu z regiónov," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Brne poslanec Zdeněk Koudelka.

Podľa Koudelku problém v ČT nie je len v objektivite poskytovaného spravodajstva, ale predovšetkým v centralistickom poňatí jej vysielania. "Za desať rokov existencie ČT žiadny z jej riaditeľov nepristúpil k posilneniu regionálneho spravodajstva. Preto jediným riešením je zakotviť minimálnu stopáž určenú regionálnemu vysielaniu v zákone," dodal Koudelka. Poznamenal, že ešte horšie než minulé vedenia ČT si počína súčasné vedenie ČT Jiřího Hodača, ktorý každý deň vypína väčšine koncesionárom vysielanie z regiónov.

Redakcia spravodajstva brnianskeho a ostravského štúdia ČT už viac ako týždeň vysiela svoj spravodajský denník "do vetra". Denné spravodajstvo, ktoré regionálne štúdiá pravidelne pripravujú, môžu diváci vidieť len na veľkoplošných obrazovkách pred budovami štúdií. Redakcia spravodajstva regionálnych štúdií ČT sa zapojila do štrajku protestujúcich proti jeho novému vedeniu.


(tasr)


DOKUMENT

Prohlášení občanské iniciativy "Česká televize - věc veřejná"

Občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" vyzývá Radu ČT, aby neprodleně realizovala usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a odvolala generálního ředitele ČT pana Jiřího Hodače. Upozorňujeme Radu ČT, že je v této chvíli přímo právně i trestně zodpovědná za škody vznikající v České televizi působením nového vedení pana Hodače a a je tedy povinna situaci okamžitě řešit.
Dále Radu ČT upozorňujeme, že pokud nebude reagovat na usnesení Senátu i Poslanecké sněmovny a výzvy veřejnosti, budeme na ni apelovat na demonstracích 11.1. 2001 na Václavském náměstí v Praze a v dalších městech ČR.

Občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" předkládá pozitivní scénář pro řešení krize v České televize, který zní takto:

1/ Okamžité obnovení vysílání všech pořadů ze studia České televize Praha, Brno a Ostrava podle programového schématu, bez přerušování a cenzurních zásahů.

2/ Odchod Jiřího Hodače a jím jmenovaných lidí (paní Bobošíkové, pana Bobošíka, pana Beznosky, pana Drahoše, pana Nováka a paní Valterové).

3/ Okamžité jmenování tzv. " úřednického ředitele " z původního vedení ČT, který označí svůj mandát veřejným prohlášením za omezený do provedení nového výběrového řízení a provede forenzní audit za období od roku 1992 až do data svého jmenování.

Další kroky, které občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" požaduje:

1/ Odstoupení Rady ČT.

2/ Projednání a schválení novely zákona o České televizi za účasti zástupců médií, profesních a tvůrčích svazů a občanských iniciativ.


Dále musíme reagovat na lži, nepravdy a dezinformace, které zazněly při jednání
v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR 5. ledna 2001:

Někteří poslanci (převážně z ODS) tvrdí, že všechny problémy kolem ČT začaly neschválením rozpočtu ČT. Není to pravda.
Potvrzuje to mj. zpráva z jednání Rady ČT, která měla jako první bod odvolání ředitele Chmelíčka a teprve následný bod byl projednávání rozpočtu.
Všechny problémy totiž začaly politickým klíčem jmenování Rady ČT, čímž Rada fakticky přestala plnit funkci kontrolního orgánu veřejnosti (odst.1, §4 Zákona o ČT). Protesty proti tomuto zpolitizování Rady ČT vznášely opakovaně jak odborová organizace ČT, tak profesní a tvůrčí svazy (FITES, ČFTA a další). Vše bezvýsledně a většinou i bez jakékoli reakce ze strany poslanců.

Dále chceme reagovat na lži a omyly, uvedené ve zprávě Rady ČT o současné situace v
České televizi:
Rada ČT uvádí jako důvod k odvolání generálního ředitele neprůhlednost hospodářské politiky a deficitní rozpočet na rok 2001. Ve skutečnosti Rada ČT neobjasnila ani nedoložila konkrétními příklady neprůhlednost hospodářské politiky ČT. Rada ČT až do 12.12.2000, kdy byl odvolán Dušan Chmelíček ani jednou neuvedla špatné hospodaření jako důvod kritiky práce generálního ředitele.

Dnes byla sestavena a začala pracovat Skupina pro přípravu novely Zákona o ČT, která je složena ze zástupců médií, tvůrčích svazů, profesních asociací a občanských iniciativ, která je okamžitě připravena konzultovat novou podobu Zákona o ČT, kterou chce projednat a schválit Poslanecká sněmovna PČR do pátku 12.ledna 2001.

Žádáme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání ČR, aby vzhledem k opakovanému a nehoráznému zneužití TV NOVA v pořadu Volejte řediteli byla držiteli licence odebrána licence k TV vysílání. Ředitel TV NOVA Vladimír Železný již třikrát věnoval celý tento pořad tendenčnímu , lživému a dezinformačnímu napadání občanské iniciativy "ČT - věc veřejná", stávkujících redaktorů a pracovníků ČT. Tím zneužil tohoto média k jednostranné propagandě a aktivnímu napomáhání jedné straně sporu.V Praze dne 8.1. 2001

mluvčí občanské iniciativy "ČT - věc veřejná"
Alena Mullerová, Břetislav Rychlík, Jan Kraus Online formulár na podpísanie petície "Česká televize - věc veřejná".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 573
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 190
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 525
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 449
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 723
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 622
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 256
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 186
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 097
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Členské štáty Únie budú na summite diskutovať aj o výhodách po zaočkovaní

Grécko certifikáty podporuje, v Nemecku je téma kontroverzná.

Predseda Európskej rady Charles Michel počas videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Lavína zasiahla zjazdovku v ruskom Čerkesku, zahynul miestny šéf lyžovania

Šiestim ľuďom sa zo snehu podarilo vyslobodiť samostatne.

Ilustračné foto

Britská polícia prišla o 400-tisíc záznamov chybou pri revízii dát

Omylom vymazali státisíce záznamov DNA a ďalších údajov o podozrivých.

Britská polícia

Vláda talianskeho premiéra získala dôveru dolnej komory parlamentu

Ak má vláda pokračovať, musí ju podporiť aj Senát

Taliansky premiér Giuseppe Conte má prejav v priebehu rokovania parlamentu.