Kríza v ČT sa stále nekončí

Praha/Brno 8. januára (TASR) - Desiatky miliónov českých korún v podobe strát z príjmov za reklamu môže stáť Českú televíziu (ČT) kríza, ktorá naplno prepukla 24. decembra a ktorú sa stále nepodarilo vyriešiť. Ako dnes v Prahe informoval Michael Richter,

Jiří Hodač,  generálny riaditeľ Českej televízie

riaditeľ spoločnosti ARBO, ktorá má výhradné práva na predaj reklamného času ČT, v decembri ČT za neodvysielanú reklamu prišla o desať miliónov Kč, ale v januári môže stratiť ďalších najmenej 30 miliónov.

Hlavným dôvodom strát ČT na úkor komerčných televízií TV Nova a TV Prima je zmätok okolo vysielania spravodajstva ČT, ktoré nové vedenie už dva týždne prostredníctvom Českých rádiokomunikácií "vypína" a nahrádza vlastným spravodajstvom. Práve reklamný čas pred a po hlavných večerných správach je pre inzerentov najzaujímavejší.

Generálny riaditeľ ČT Jiří Hodač dnes podľa správ z motolskej nemocnice odmietol akceptovať výzvu Poslaneckej snemovne, aby odstúpil, a k jeho odvolaniu sa neodhodlala ani Rada ČT. Návrh člena rady za ČSSD Václava Erbena, aby sa hlasovalo o odvolaní, dnes podporu ostatných členov rady nezískal. Hodačov odchod je pritom hlavnou požiadavkou štrajkujúcich zamestnancov ČT.

Podľa niektorých správ by k prepusteniu Hodača z motolskej nemocnice malo dôjsť už dnes. Nemocnica ani ľudia z Hodačovho tímu doteraz neuviedli, čo bolo príčinou jeho náhlej hospitalizácie na konci minulého týždňa. Podľa riaditeľky spravodajstva ČT Jany Bobošíkovej Hodača hospitalizovali pre úplné vyčerpanie, niektoré české médiá ale špekulujú aj o možnosti, že Hodač sa "hodil na maródku", aby nemusel čeliť ostrej kritike.

Predstavitelia odborov ČT spolu s iniciatívou ČT - Vec verejná dnes oznámili prípravy na ďalšiu veľkú demonštráciu proti patovému stavu v ČT a politikom, ktorí váhajú s riešením krízy. Večerné demonštrácie vo štvrtok 11. januára na Václavskom námestí v Prahe, ale aj v Brne, Ostrave, Zlíne a v Olomouci sa majú niesť v duchu hesla: "Nerobme politikom volov". Na demonštráciu 3. januára prišlo podporiť štrajkujúcich zamestnancov ČT asi 100.000 ľudí, čo je najviac od búrlivých občianskych prejavov nespokojnosti na sklonku roku 1989.

Štrajk v ČT podporilo doteraz viac ako 2000 z 2800 zamestnancov a formou petície viac ako 180.000 občanov. Opačnú iniciatívu na podporu Hodačovho vedenia ČT podpísalo 16.000 občanov.

Napriek tomu, že kríza vo verejnoprávnej ČT trvá už viac ako tri týždne a do jej riešenia sa v poslednom týždni vložili aj obe komory parlamentu, koniec patového stavu je stále v nedohľadne. Situáciu v ČT okamžite nevyrieši ani prípadné odvolanie Rady ČR Poslaneckou snemovňou, pretože až do ustanovenia novej rady zostane v čele ČT doterajšie kontroverzné vedenie J. Hodača.

ČT aj naďalej vysiela dve verzie spravodajstva: okrem pôvodného tímu redaktorov, ktorí vysielajú cez káblové rozvody a internet pre asi desať percent občanov, svoje spravodajstvo vysiela aj skupinka redaktorov a moderátorov uznávajúcich riaditeľa Jiřího Hodača a šéfku spravodajstva Janu Bobošíkovú. Situáciu znepriehľadnila aj Hodačova hospitalizácia v polovici minulého týždňa, v dôsledku ktorej televíziu s 2800 zamestnancami riadia viacerí riaditeľom poverení zástupcovia.

Bobošíkovej zverenci, ktorí správy pripravujú mimo ČT v prenajatých priestoroch a vysielajú z technických prostriedkov TV Nova, sa dnes dostali pred ďalší problém, pretože súkromná firma ACE vypovedala zmluvu o prenájme. Kým ACE to zdôvodnila technickými dôvodmi, Bobošíková to poprela a za pravý dôvod označila nátlak profesijných združení na majiteľov firmy, aby prerušili spoluprácu s Bobošíkovou a Hodačom. "Súkromné štúdio ACE, ktoré je veľmi profesionálnym pracoviskom, čelí tlaku svojich kolegov z brandže, ktorí na nich tlačia, aby s nami vypovedali zmluvu a nespolupracovali," uviedla dnes riaditeľka spravodajstva Bobošíková. Kľúčové vysielacie pracovisko, tzv. velín, v centrále ČT na Kavčích horách majú v rukách rebelanti z pôvodnej redakcie ČT, ktorí Hodača a ním vymenované vedenie neuznávajú.

Za väčší podiel správ z regionálnych štúdií v spravodajských reláciách ČT sa dnes vyslovili zamestnanci ČT z Brna, ktorý chcú určité regionálne kvóty zapracovať aj do vládnej novely zákona o ČT a Českom rozhlase, o ktorých budú českí poslanci rokovať už v piatok 12. januára.

"Celoplošná verejnoprávna televízia by nemala byť centralistickou, teda prakticky len pražskou, ale mala by dať väčší časový priestor vysielaniu z regiónov," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Brne poslanec Zdeněk Koudelka.

Podľa Koudelku problém v ČT nie je len v objektivite poskytovaného spravodajstva, ale predovšetkým v centralistickom poňatí jej vysielania. "Za desať rokov existencie ČT žiadny z jej riaditeľov nepristúpil k posilneniu regionálneho spravodajstva. Preto jediným riešením je zakotviť minimálnu stopáž určenú regionálnemu vysielaniu v zákone," dodal Koudelka. Poznamenal, že ešte horšie než minulé vedenia ČT si počína súčasné vedenie ČT Jiřího Hodača, ktorý každý deň vypína väčšine koncesionárom vysielanie z regiónov.

Redakcia spravodajstva brnianskeho a ostravského štúdia ČT už viac ako týždeň vysiela svoj spravodajský denník "do vetra". Denné spravodajstvo, ktoré regionálne štúdiá pravidelne pripravujú, môžu diváci vidieť len na veľkoplošných obrazovkách pred budovami štúdií. Redakcia spravodajstva regionálnych štúdií ČT sa zapojila do štrajku protestujúcich proti jeho novému vedeniu.


(tasr)


DOKUMENT

Prohlášení občanské iniciativy "Česká televize - věc veřejná"

Občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" vyzývá Radu ČT, aby neprodleně realizovala usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a odvolala generálního ředitele ČT pana Jiřího Hodače. Upozorňujeme Radu ČT, že je v této chvíli přímo právně i trestně zodpovědná za škody vznikající v České televizi působením nového vedení pana Hodače a a je tedy povinna situaci okamžitě řešit.
Dále Radu ČT upozorňujeme, že pokud nebude reagovat na usnesení Senátu i Poslanecké sněmovny a výzvy veřejnosti, budeme na ni apelovat na demonstracích 11.1. 2001 na Václavském náměstí v Praze a v dalších městech ČR.

Občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" předkládá pozitivní scénář pro řešení krize v České televize, který zní takto:

1/ Okamžité obnovení vysílání všech pořadů ze studia České televize Praha, Brno a Ostrava podle programového schématu, bez přerušování a cenzurních zásahů.

2/ Odchod Jiřího Hodače a jím jmenovaných lidí (paní Bobošíkové, pana Bobošíka, pana Beznosky, pana Drahoše, pana Nováka a paní Valterové).

3/ Okamžité jmenování tzv. " úřednického ředitele " z původního vedení ČT, který označí svůj mandát veřejným prohlášením za omezený do provedení nového výběrového řízení a provede forenzní audit za období od roku 1992 až do data svého jmenování.

Další kroky, které občanská iniciativa "Česká televize - věc veřejná" požaduje:

1/ Odstoupení Rady ČT.

2/ Projednání a schválení novely zákona o České televizi za účasti zástupců médií, profesních a tvůrčích svazů a občanských iniciativ.


Dále musíme reagovat na lži, nepravdy a dezinformace, které zazněly při jednání
v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR 5. ledna 2001:

Někteří poslanci (převážně z ODS) tvrdí, že všechny problémy kolem ČT začaly neschválením rozpočtu ČT. Není to pravda.
Potvrzuje to mj. zpráva z jednání Rady ČT, která měla jako první bod odvolání ředitele Chmelíčka a teprve následný bod byl projednávání rozpočtu.
Všechny problémy totiž začaly politickým klíčem jmenování Rady ČT, čímž Rada fakticky přestala plnit funkci kontrolního orgánu veřejnosti (odst.1, §4 Zákona o ČT). Protesty proti tomuto zpolitizování Rady ČT vznášely opakovaně jak odborová organizace ČT, tak profesní a tvůrčí svazy (FITES, ČFTA a další). Vše bezvýsledně a většinou i bez jakékoli reakce ze strany poslanců.

Dále chceme reagovat na lži a omyly, uvedené ve zprávě Rady ČT o současné situace v
České televizi:
Rada ČT uvádí jako důvod k odvolání generálního ředitele neprůhlednost hospodářské politiky a deficitní rozpočet na rok 2001. Ve skutečnosti Rada ČT neobjasnila ani nedoložila konkrétními příklady neprůhlednost hospodářské politiky ČT. Rada ČT až do 12.12.2000, kdy byl odvolán Dušan Chmelíček ani jednou neuvedla špatné hospodaření jako důvod kritiky práce generálního ředitele.

Dnes byla sestavena a začala pracovat Skupina pro přípravu novely Zákona o ČT, která je složena ze zástupců médií, tvůrčích svazů, profesních asociací a občanských iniciativ, která je okamžitě připravena konzultovat novou podobu Zákona o ČT, kterou chce projednat a schválit Poslanecká sněmovna PČR do pátku 12.ledna 2001.

Žádáme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání ČR, aby vzhledem k opakovanému a nehoráznému zneužití TV NOVA v pořadu Volejte řediteli byla držiteli licence odebrána licence k TV vysílání. Ředitel TV NOVA Vladimír Železný již třikrát věnoval celý tento pořad tendenčnímu , lživému a dezinformačnímu napadání občanské iniciativy "ČT - věc veřejná", stávkujících redaktorů a pracovníků ČT. Tím zneužil tohoto média k jednostranné propagandě a aktivnímu napomáhání jedné straně sporu.V Praze dne 8.1. 2001

mluvčí občanské iniciativy "ČT - věc veřejná"
Alena Mullerová, Břetislav Rychlík, Jan Kraus Online formulár na podpísanie petície "Česká televize - věc veřejná".

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 910
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 550
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 794
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 332
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 099
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 526
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 495
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 238
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 796
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 505

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa po piatich rokoch ukázal v diskusii so súperom. Vôbec sa nezmenil.

KOŠICE KORZÁR

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.

SVET

Pán Drahoš sa do mňa zamiloval, povedal v diskusii Zeman

Voľby českého prezidenta vyvrcholia v piatok a v sobotu.

Neprehliadnite tiež

Nie si vítaný. V Zürichu protestovali proti návšteve Trumpa

V centre švajčiarskeho Zürichu sa zišlo viac ako tisíc demonštrantov.

Nemci vyhostili do Afganistanu ďalšiu skupinu utečencov

Utečencov vyhostili napriek protestom.

Taliban rokoval s predstaviteľmi vlády, chce mier v Afganistane

Taliban skúma možnosti ukončenia konfliktu.

Ugandský prezident miluje Trumpa za to, že nezvažuje slová

Yoweri Museveni tvrdí, že americký prezident si zaslúži uznanie.