SME

Hrušovský loboval za zrušenie víz pre Slovákov

Pittsburgh 10. septembra (TASR) Vízová povinnosť pre Slovákov je problém, ktorý treba riešiť. Neobmedzuje len občanov SR, ale ekonomicky obmedzuje aj ...

Pittsburgh 10. septembra (TASR) Vízová povinnosť pre Slovákov je problém, ktorý treba riešiť. Neobmedzuje len občanov SR, ale ekonomicky obmedzuje aj americké spoločnosti. Diskutovali o tom dnes v Pittsburghu predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský spolu s krajanmi, zástupcami americkej administratívy a podnikateľskej sféry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za okrúhlym stolom na pôde Pittsburghskej univerzity sa zišlo niekoľko desiatok predstaviteľov americkej administratívy od lokálnej po federálnu úroveň, zástupcovia dvoch amerických senátorov, podnikatelia a Slováci žijúci v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci vyjadrili pochopenie pre to, že vízová povinnosť je problém, ktorý treba riešiť. Slovensko označili za stabilnú a bezpečnú krajinu, ktorá je dobrým spojencom USA. Dôležité je, aby sa vízová povinnosť zrušila.

Slovensko má však stále problém zaradiť sa do programu Visa Waiver, ktorý umožňuje na územie USA cestovať bez víz do 90 dní. V programe je zaradených 27 krajín, prevažne starých členských štátov Európskej únie.

Hrušovský, ktorý dnešnú diskusiu považuje za dôležitú, týmto lobingovým stretnutím nadviazal na aprílovú oficiálnu návštevu USA a chcel dať do pozornosti vízový problém. Slovenský parlament sa tak snaží na USA vyvíjať tlak, aby nás zaradili do programu Visa Waiver.

Predstavitelia hospodárskej sféry žiadajú americkú administratívu, aby vízový problém čo najskôr vyriešila. Bývalý šéf US-Steel John Goodish uviedol fakty týkajúce sa dopadov vízovej povinnosti. Víza pre Slovákov sú drahou a problematickou záležitosťou aj pre US-Steel. Spoločnosť často pozýva do USA Slovákov na zaškolenie a administratívne náročný systém ich obmedzuje. Goodish poznamenal, že US-Steel sa aj vďaka Slovensku stala firmou s globálnym vplyvom.

SkryťVypnúť reklamu

Za okrúhlym stolom nechýbali ani desiatky Slovákov, ktorí v USA žijú, študujú, alebo len strávili leto. Americkí Slováci, ktorí tu žijú už dlhé roky, vysvetľovali, ako vízová povinnosť komplikuje napríklad situáciu ich rodinám. Práve Slováci žijúci v USA by mali podľa Hrušovského kontaktovať svojich zástupcov v americkom kongrese a senáte, aby presadzovali zrušenie vízovej povinnosti pre Slovensko.

Pittsburgh, ktorý navštívil šéf slovenského parlamentu na záver návštevy USA, je známy najväčšou koncentráciou Slovákov, alebo Američanov so slovenskými koreňmi. V meste a jeho širokom okolí žije asi 105 tisíc ľudí slovenského pôvodu.

(osobitná spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) rsc

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 311
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 715
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 298
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 810
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 305
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 755
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a talianska premiérka Giorgia Meloniová počas stretnutia v Ríme.

Taliansko je druhým najväčším obchodným partnerom Turecka.


TASR
Protestujúci držia transparent s nápisom „Systém je ďalší“ počas zhromaždenia za obete rozsiahleho požiaru nočného klubu v meste Kocani v Skopje v Severnom Macedónsku.

Pochod pod heslom „Oneskorená akcia“ smeroval od generálnej prokuratúry po parlament.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu