Rím 9. septembra (TASR) - Pápež Benedikt XVI. sa snaží o nový dialóg s čínskou vládou. Hlava katolíckej cirkvi prekvapujúco pozvala štyroch biskupov z Číny na synodu, ktorá sa uskutoční začiatkom októbra v Ríme.
Na zozname pozvaných sú aj mená troch predstaviteľov čínskej katolíckej cirkvi, ktorých uznáva aj oficiálny Peking, a jedného predstaviteľa zakázanej katolíckej cirkvi.
Predstavitelia štátom uznanej cirkvi však dnes v Pekingu potvrdili, že o pozvánke na zasadnutie biskupskej synody vedia doteraz len z novín.
Pozorovatelia označujú tento krok Benedikta XVI. za jeho snahu o začiatok dialógu s čínskou vládou. Pokiaľ by vláda v Pekingu cestu biskupom povolila, malo by to výnimočný význam pre budúce vzťahy medzi Svätou stolicou a ČĽR. Ešte v roku 1998 pápež Ján Pavol II. pozval do Ríma dvoch čínskych biskupov, úrady v Pekingu im však v ceste zabránili.
Oficiálnou katolíckou cirkvou v Číne, ktorú uznal aj Peking, je od roku 1957 Vlastenecké združenie čínskych katolíkov. V tejto skutočnosti vidia kritici pokus čínskej vlády kontrolovať katolicizmus v krajine a zabrániť kontaktom s Vatikánom. Znalci vnútročínskych pomerov sa ale domnievajú, že veľká časť biskupov kontakty s Vatikánom udržiava a Svätá stolica ich uznáva.
Okrem oficiálneho katolíckeho patriotického združenia pôsobí v ČĽR naďalej aj neoficiálna rímskokatolícka cirkev, ktorá uznáva nadradenosť rímskeho pápeža. Členovia podzemnej cirkvi sú vystavení prenasledovaniu zo strany štátnych orgánov a niekoľkí z nich sa už ocitli vo väzení. K nim patrí aj biskup Wej Ťing-ji, ktorý je medzi štvoricou biskupov pozvaných do Ríma.
Biskupská synoda v Ríme sa bude konať od 2. do 23. októbra.