New York 22. marca (TASR) - Americký federálny súd v New Yorku dnes tretíkrát zamietol žiadosť o prepustenie na kauciu bývalého šéfa kremeľskej administratívy Pavla Borodina. Americké úrady zadržiavajú Borodina od 17. januára na základe medzinárodného zatykača vydaného Švajčiarskom, ktoré Rusa obviňuje z prania špinavých peňazí a korupcie.
Newyorský sudca Eugene Nickerson svoje rozhodnutie zdôvodnil obavami, že Borodin by mohol opustiť územie Spojených štátov ešte pred súdnym pojednávaním, plánovaným na 12. apríla, ktoré má rozhodnúť o jeho vydaní Švajčiarsku. Z rovnakých príčin súd odmietol Borodinovú žiadosť prvýkrát v januári a potom opäť 9. marca.
Päťdesiatštyriročný Borodin, generálny tajomník Rusko-bieloruskej únie a blízky priateľ rodiny exprezidenta Jeľcina, údajne zinkasoval úplatok 60 miliónov dolárov od švajčiarskych firiem Mabetex a Mercata za pridelenie štátnych objednávok na renováciu Kremľa. Tieto peniaze mali navyše sčasti prejsť cez švajčiarske kontá.