Santo Domingo 8. septembra (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrela v utorok bývalá dlhoročná premiérka Dominikánskej republiky Eugenia Charlesová, vôbec prvá žena, ktorá sa stala predsedníčkou vlády v Karibiku. Stalo sa tak v roku 1980, iba dva roky po vyhlásení nezávislosti Dominikánskej republiky od Británie.
Súčasný dominikánsky premiér Roosevelt Skerrit nariadil stiahnuť zástavy na pol žrde a oznámil, že jej krajina vystrojí štátny pohreb.
Dáma, ktorá si prísnosťou vyslúžila prezývku Železná lady Karibiku, zomrela v nemocnici na francúzskom karibskom ostrove Martinique, kde si liečila zlomenú bedrovú kosť. Štátny rozhlas o tom informoval jej lekár.
Charlesová bola dominikánskou premiérkou v rokoch 1980-95 a stala sa známou po tom, ako 25. októbra 1983 stále spolu s vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom na schodoch Bieleho domu v okamihu, keď oznámil americkú inváziu do Grenady. Na jej hlavu sa zniesla vlna kritiky za to, že inváziu podporila. Bránila sa tým, že si ju obyvatelia Grenady želali. Invázia potlačila akékoľvek snahy o povstanie, údajne podporované socialistickou Kubou.
"Nedovolím mojim študentom študovať na Kube, kde sa podučia revolúcii," vyhlásila krátko po nástupe do funkcie odmietajúc štipendiá, ktoré im ponúkla vláda Fidela Castra.
Tvrdila o sebe, že nikdy nestretla nikoho, za koho by sa chcela vydať. Preto až do roku 1983, keď zomrel vo veku 107 rokov, žila v spoločnej domácnosti so svojím otcom. Jej dvaja bratia ešte žijú.