USA túto možnosť nazvali rozhodným krokom smerom k demokracii na Blízkom východe. Hlasovanie však poznačili obvinenia z podvodov a takmer istota, že ďalšie šesťročné funkčné obdobie zostane na čele krajiny súčasný dlhoročný prezident Husní Mubarak (77).
Aj keď súperil s deviatimi ďalšími kandidátmi a jeho víťazstvo je takmer isté, Egypťania budú s napätím čakať do piatku či soboty, kedy by mali byť výsledky. Zaujíma ich, koľko hlasov získajú Mubarakovi súperi.
Takmer 10.000 volebných stredísk zostalo otvorených do 22. hodiny miestneho času, aby umožnilo 32 miliónom oprávnených voličov odovzdať svoj hlas. Napriek tomu bola zrejme účasť nízka, aj keď vyššia ako v minulých voľbách. V jednom z káhirských volebných stredísk prišlo do neskorého popoludnia z 4000 registrovaných voličov iba 400.
Večer sa vláda pyšne pochválila úspechom "veľkého demokratického experimentu".
Predseda vládnej Národnej rady pre ľudské práva a bývalý generálny tajomník OSN Butrus Butrus-Ghálí na tlačovej konferencii v Káhire povedal, že väčšina sťažností, ktoré dostali, sa týkala odmietnutia voličov, ktorých mená sa nenachádzali na voličských zoznamoch, aj keď sa zaregistrovali a mali voličské preukazy.
V oblasti juhoegyptského Luxoru mnohí voliči tvrdili, že pracovníci voličských stredísk hlasovali za nich alebo ich navádzali, aby volili Mubaraka. V Káhire a Alexandrii zas sľubovali chudobným potraviny či peniaze, ak dajú hlas súčasnému prezidentovi, uviedli voliči.
USA ocenili voľby s viacerými kandidátmi ako historický krok vpred, vyjadrili však obavy nad nátlakom pred hlasovaním a nad odmietnutím medzinárodných pozorovateľov.
"Prezident USA pri početných príležitostiach vyzval Egypt, aby sa stal vodcom regiónu v presadzovaní demokracie tak, ako sa stal pri presadzovaní mieru," vyhlásil hovorca národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu.
USA vyzdvihli, že egyptskí voliči si prvýkrát mohli vypočuť názory mnohých prezidentských kandidátov.