Nikózia 6. septembra (TASR) - Turecko môže pri snahe o vstup do Európskej únie čeliť vážnym problémom, ak bude naďalej odmietať uznať Cyprus. Uviedol to dnes britský veľvyslanec v Nikózii.
Turecko, ktoré má začať prístupové rozhovory 3. októbra, odmietlo uznať grécko-cyperskú vládu zastupujúcu v únii celý ostrov. Ankara naopak ako jediná podporuje medzinárodne neuznávaný štát cyperských Turkov na severe Cypru.
Britský vysoký komisár (veľvyslanec) na Cypre Peter Millett novinárom povedal, že ostrov musí mať spolu s ďalšími 24 členmi EÚ rovnaké postavenie v prístupových rokovaniach s Tureckom.
"Spôsobí to vážne problémy pre celý proces," reagoval Millett na otázku, čo sa stane, ak bude Turecko neústupčivé v otázke uznania vlády v Nikózii alebo jej zástupcov po otvorení rozhovorov.
"Ako dal (komisár pre rozšírenie) Olli Rehn veľmi jasne najavo, Cyprus bude zastúpený v tejto debate. Nemyslím si, že by niekto z nás mohol akceptovať, že tento hlas mohol byť nejakým spôsobom umlčaný," dodal.
Hoci Turecko v júli podpísalo protokol o rozšírení colnej únie s EÚ o nových desať členských štátov, vyhlásilo zároveň, že to neznamená uznanie Cypru. Predstavitelia únie budú o záležitosti hovoriť v stredu. Cyprus uviedol, že by mohol zablokovať diskusiu o stanovení rokovacieho mandátu pre prístupové rozhovory, ak nebude spokojný s reakciou EÚ.
Zatiaľ čo problémy Nikózie s Tureckom majú korene v konflikte z minulosti, iní členovia EÚ znepokojení prijatím veľkej moslimskej krajiny do únie sa chopili otázky uznania Cypru Ankarou. Obavám okolo členstva Turecka boli sčasti pripisované odmietnutia ústavy EÚ v referendách vo Francúzsku a Holandsku.