Rangún 12. februára (TASR) - Mjanmarská vojenská vláda dnes vyzvala národ, aby spolu s armádou čelil hrozbe vnútornej destabilizácie tejto krajiny na juhovýchode Ázie.
Mjanmarska vojenská chunta už vyše roka bezvýsledne rokuje s domácou prodemokratickou opozíciou. Okrem toho sa konajú rozhovory medzi vládou v Rangúne a šiestimi hlavnými etnickými skupinami, žijúcimi v Mjanmarsku, ktoré žiadajú vytvorenie federálneho štátu. Situácia v krajine tak silne pripomína kolaps bývalého Sovietskeho zväzu a Juhoslávie.
Pre celonárodnú výzvu na vytvorenie "disciplinovaného" národa využil vodca vojenského režimu generál Than Šwiv verejné zhromaždenie v metropole Rangún, ktoré sa koná každoročné pri príležitosti "Dňa únie". Líder však bližšie nešpecifikoval "vnútorných a vonkajších rozbíjačov, ktorí narušujú štátnu stabilitu, mier, modernizáciu a rozvoj" krajiny.
Deň únie, ktorým si obyvatelia Mjanmarska pripomínajú dohodu medzi hlavnými domorodými etnickými skupinami z roku 1947 - dohoda otvorila cestu na získanie nezávislosti od Británie -, vojenská chunta tradične využíva na ostré výpady proti opozícii, vedenej 56-ročnou nositeľkou Nobelovej ceny mieru z roku 1991 Aung Schan Su Ťiovou.
Líderka opozície je zablokovaná vo svojej rezidencii v mjanmarskej metropole od septembra 2000. Z domáceho väzenia môže vychádzať iba na pravidelné rozhovory s lídrami vojenskej chunty - odštartované tajne v októbri 2000, ktoré by mali viesť k ukončeniu politickej krízy v krajine.
Su Ťiovej opozičná Národná liga pre demokraciu vyhrala v roku 1990 posledné demokratické voľby v Mjanmarsku, ale moc v krajine od vládnucej chunty jej nebolo nikdy dovolené prevziať.