Peter Sellers sa už autobiografickej snímky nedožil.
Ružový panter, to je Peter Sellers. Hral tam tak, akoby hral o sebe. Jeho životný príbeh je však o poznanie smutnejší. Je to príbeh ambiciózneho muža a prehnaného perfekcionistu, ktorý sa túžil dostať do sveta spoločenskej smotánky.
Tomu cieľu obetoval čokoľvek vrátane vlastnej rodiny. Vážne o sebe vyhlasoval, že nemá žiadnu vlastnú osobnosť a iba strieda role. "Cítim sa nereálny ako duch, kým sa na plátne opäť nestanem niekým iným."
Vo štvrtok by Sellers oslávil osemdesiatku. Hoci bol v matrike zapísaný ako Richard Henry Sellers, rodičia mu hovorili Peter - v spomienke na jeho zosnulého brata.
Priama cesta ku sláve
Sellersovi rodičia boli kabaretní herci, čo pravdepodobne predurčilo životnú dráhu ich syna. Zo začiatku Peter hral len v malom divadle na predmestí Londýna, ale jeho cieľom bola BBC.
Bol si vedomý, že neznámy herec sa do slávneho rozhlasu len tak nedostane, preto použil lesť. Zavolal producentovi BBC Royovi Speerovi a hlasmi dvoch populárnych komikov sa mu odporučil.
Keď prišiel na stretnutie, k podvodu sa priznal. Prekvapený Speer dal Sellersovi príležitosť v zábavnom programe Goon Show a Sellers ju s pomocou Spika Milligana a Harryho Secomba využil bezo zvyšku.
Program sa za osem rokov svojho vysielania stal doslova kultom a svojím typom humoru bol predchodcom slávnych Monty Pythonov.
Zrod hviezdy a postrachu
Po skončení Goon Show sa Sellers rozhodol dobyť svet filmu. Zahral si menšie úlohy, ale úspech prišiel až v roku 1959: s filmami Myš, ktorá revala a Som v poriadku, Jack. Za svoj výkon v druhom z nich získal cenu britskej akadémie a stal sa slávnym.
V roku 1960 získal úlohu v snímke Milionárka, kde si zahral po boku Sophie Lorenovej. Stretnutie so slávnou filmovou divou a svetom spoločenskej elity malo na Sellersov život zdrvujúci vplyv. Rozhodol sa pre radikálnu zmenu.
Schudol tak, že ho nepoznávali ani jeho priatelia, a nechal sa rozviesť. Bolo to po prvý raz, ale nie naposledy. Spolu bol Sellers za svoj život ženatý štyrikrát a je otcom troch detí.
Začali sa u neho tiež prejavovať nepríjemné hviezdne maniere, ktoré sa stále zhoršovali. Niekoľkokrát opustil nakrúcanie, odmietal komunikovať s režisérmi.
Ružový panter zasiahol
Filmom, ktorý Sellersovi priniesol celosvetovú popularitu, bola snímka Ružový panter, nakrútený v roku 1963. Svojím neopakovateľným výkonom sa stal hlavnou hviezdou snímky.
Výnimočné miesto v Sellersovej biografii zaujíma aj rok 1964. Herec dostal ponuku od režiséra Stanleyho Kubricka. Nakrútili film Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu. Za trojrolu bol Sellers nominovaný na Oscara.
Až potom sa k nemu herecké šťastie otočilo chrbtom. Hral v mnohých snímkach, ale s výnimkou paródie Casino Royale všetky zapadli. Návrat vo veľkom štýle zažil až v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď sa vrátil ako svojrázny komisár Closeau v ďalších troch pokračovaniach Ružového pantera.
Publikum bolo nadšené, ale Sellers o filmoch hovoril s opovrhnutím a nezastieral, že pre neho znamenali predovšetkým zdroj peňazí.
Na konci opäť zabavil
Sellers potom nakrútil ešte film Bol som pri tom z roku 1979 a získal svoju druhú nomináciu na Oscara. Ani tentoraz však vysnenú zlatú sošku nezískal a ďalšia šanca už neprišla. 24. júla 1980 ho postihol druhý, tentoraz už smrteľný infarkt.
No rovnako ako celý jeho život, ani pohreb nemal nudný. Keď na Sellersovu výslovnú žiadosť spustili pri obrade pieseň In the Mood, mali jeho blízki čo robiť, aby zadržali smiech.
Sellers totiž tú skladbu z duše nenávidel.
(čtk)