Newport/Brusel 1. septembra (TASR) - Rakúsko dnes vyzvalo svojich partnerov v Európskej únii, aby zvážili možnosť ponúknuť Turecku namiesto plnoprávneho členstva posilnené partnerstvo.
Európske vlády musia odpovedať na obavy verejnosti z prijatia veľkého, chudobného a prevažne moslimského národa, najmä ak ten neuznáva jeden z členských štátov EÚ, povedala novinárom na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ šéfka rakúskej diplomacie Ursula Plassniková.
Pripustila však, že rakúsky postoj nezdieľa väčšina členských štátov. Podporu však Viedeň cíti zo Slovenska, Francúzska a tiež od kresťanských demokratov v Nemecku, ktorí sa môžu dostať k moci po voľbách 18. septembra.
Plassniková vyzvala kolegov, aby doladili návrh mandátu pre rokovania EÚ s Tureckom, ktoré sa majú začať 3. októbra.
Téma Turecka dominovala dnešnému prvému dňu neformálnej schôdzky. Hoci nikto nespochybňuje termín začatia rozhovorov, viaceré členské štáty EÚ nie sú spokojné s neochotou Ankary oficiálne uznať Cyprus.
Ministri pripravovali vyhlásenie, ktorým Ankare zdôraznia, že neuznanie Cypru nesmie žiadnym spôsobom narušiť plné uplatňovanie colnej únie na všetkých 25 krajín únie, vrátane rozdeleného stredomorského ostrova.
Turecký minister zahraničia Abdullah Gül však pred príchodom do Newportu vyhlásil, že Ankara neotvorí svoje prístavy a letiská pre cyperské lode a lietadlá. Podľa Turecka ide o sektor služieb, ktorý sú povinní otvoriť len členovia EÚ, colná únia sa podľa neho týka len tovarov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel