Banja Luka 30. augusta (TASR) - Bosnianskosrbský parlament dnes schválil spojenie ozbrojených síl tejto bosnianskej entity s moslimskými a chorvátskymi jednotkami a vytvorenie spoločnej bosnianskej profesionálnej armády, čo je dôležitou podmienkou pre nadviazanie tesnejších vzťahov s NATO.
Bosnianski Srbi blokovali spojenie etnicky rôznych armád, ktoré predpokladá reforma ozbrojených síl spustená pod medzinárodným tlakom v roku 2003. Bosna je od vojny z rokov 1992-95 rozdelená na Srbskú republiku (RS) a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Obe entity sú prepojené len slabými centrálnymi inštitúciami a majú vlastné bezpečnostné sily. Počas bosnianskej vojny bojovali hlavne Srbi proti Moslimom a Chorvátom, príležitostne zvádzali boje aj Moslimovia s Chorvátmi.
"Toto je bolestná reforma, zmena vnímania, ale určite príspevok pre budúcnosť," povedal bosnianskosrbský prezident Dragan Čavič počas parlamentnej debaty, v ktorej časť poslancov proti reforme horlivo vystupovala.
Bosna chce vstúpiť do Partnerstva za mier (PfP), programu spolupráce s NATO pre nečlenov, ktorý je nevyhnutným prvým krokom pre prípadné členstvo v aliancii. Hlavnými podmienkami pre prijatie Bosny sú zjednotenie ozbrojených síl a spolupráca s haagskym tribunálom OSN.
Ústavné zmeny o presune právomocí v oblasti obrany RS na centrálnu vládu podporilo 61 z 83 prítomných poslancov, desať hlasovalo proti. Traja sa zdržali a koalícia malých strán na protest zasadanie pred hlasovaním opustila.
Vo FBaH je rovnaký proces plánovaný na budúci týždeň. Následne sa legislatíva dostane pred centrálny parlament v Sarajeve. Očakáva sa, že oboma zákonodarnými zbormi zákon prejde bez problémov.
Po chválení budú regionálne ministerstvá obrany a armádne veliteľstvá zrušené k 1. januáru 2006 a ich aktivity prevezme centrálne ministerstvo a generálny štáb, ktoré boli vytvorené v roku 2004.
Nová bosnianska armáda bude profesionálna a bude mať 10.000 príslušníkov. Tvoriť ju budú tri brigády, každá pozostávajúca z moslimského, srbského a chorvátskeho práporu so sídlami v Tuzle, Mostare a Banja Luke. Okrem toho súčasťou ozbrojených síl bude brigáda taktickej podpory a letecká brigáda - obe pod kontrolou operačného veliteľstva.
Trojčlenné prezídium krajiny by malo štruktúru, veľkosť a rozdelenie novej armády schváliť do júla 2006, aby nové veliteľstvá brigád a prápory mohli byť vytvorené do júla 2007.